کدام خانواده ها مشمول مالیات ماشین های لوکس می شوند؟

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، رئیس مرکز دادرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفته است که افراد از امروز دوشنبه 27 دی با مراجعه به سایت my.tak.gov.ir سازمان مالیاتی می توانند مقدار مالیات پرداختی خودروهای خود را مشاهده و تا انتها بهمن ماه مهلت دارند مالیات خود را پرداخت نمایند.

کدام خانواده ها مشمول مالیات ماشین های لوکس می شوند؟

علی رستم پور در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه در این طرح خودروی گران قیمت مدنظر قانون گذار نیست، شرح داده است: با برنامه ریزی صورت گرفته در این اقدام، ارزش واقعی خودرو محاسبه می گردد؛ به این معنا که اگر شخصی خود و افراد زیر 18 سالش خودرویی دارند، مجموع ارزش خودروها اگر از قیمت یک میلیارد تومان عبورکرد، مشمول مالیات می گردد.

به گفته او، دولت هر ساله ارزش خودروهای وارداتی و داخلی را بر اساس سه محور مالیات نقل و انتقال، عوارض شماره گذاری و عوارض سالیانه محاسبه می کنیم و مبنای محاسبه مالیات، مجموعه قیمت های خودروها با احتساب سال ساخت خودرو است.

رئیس مرکز دادرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی تاکید نموده: مالیات های اعلام شده در فضای مجازی نادرست است و مردم نگران آن نباشند و مالیات ها هرگز براساس قیمت خودروهای بازار محاسبه نمی گردد.

به گفته رستم پور، مبنای محاسبه به این شکل است که خودروی بالای یک میلیارد تا سقف یک و نیم میلیارد یک درصد مالیات تعلق می گیرد و براساس آن نیز پلکانی است و خودروی بالای 4 میلیارد در مجموع 4 درصد مشمول مالیات می گردد.

او اضافه نموده: در صورت عدم پرداخت مالیات خودروها به وسیله افراد، سازمان مالیاتی موظف است تا به وسیله عملیات اجرایی اقدام به وصول مالیات کند.

مالکان خودرو منتظر پیامک باشند

چندی پیش داود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی از جمع آوری اطلاعات 17.5 میلیون خودروی سواری و دو کابین اطلاع داد و گفت که از میان آنها، 550 هزار خودرو مشمول مالیات بوده اند.

او اضافه نمود که برای مالکان این خودروها پیامک ارسال می گردد و اگر آنها مالیات خود را پرداخت ننمایند، در زمان نقل و انتقال خودرو باید مفاصا حساب مالیاتی را بپردازند.

جدولی که تکذیب شد

پس از سخنان این مقام مسئول، رسانه ها جدولی را درخصوص قیمت مالیات خودرو منتشر کردند که نشان می داد خودروهای مختلف با توجه به حدود قیمتی آنها باید چقدر مالیات پرداخت نمایند.

هر چند این جدول واکنش های زیادی را در پی داشت اما با یک روز بعد تکذیب شد.

سازمان امور مالیاتی در واکنش به انتشار ارقام مالیات ماشین های لوکس اظهار داشت: جداول و ارزش های اعلامی منتشره در فضای مجازی مورد تایید این سازمان نبوده و فاقد اعتبار است.

در این اطلاعیه آماده بود که ارقام نهایی روی سایت سازمان قرار می گیرد.

سازمان امور مالیاتی تاکید نموده بود که مشخص مالیات مالکان خودروها بر اساس مجموع ارزش خودروی هر شخص حقیقی و به تفکیک هر خودرو انجام می گردد و مراتب در موعد مقرر قانونی به وسیله درگاه الکترونیک سازمان به اطلاع هر مالک می رسد.

منبع: تجارت نیوز

به "کدام خانواده ها مشمول مالیات ماشین های لوکس می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام خانواده ها مشمول مالیات ماشین های لوکس می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید