کاهش 50 درصدی حجم ذخیره آب سد های اردبیل

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای استان اردبیل از کاهش حجم ذخیره آب سد های این استان به میران 50 درصد در مقایسه با پارسال اطلاع داد.

کاهش 50 درصدی حجم ذخیره آب سد های اردبیل

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال اردبیل اسداله دیندار سو ها با بیان اینکه کاهش بارندگی در این استان منجر به کاهش ذخایر آب سد ها شده و سال جاری با خشکسالی شدیدی در حوزه های آبریز استان روبرو هستیم گفت: بارش ها درحوضه آبریز سد های مهم استان اردبیل 70 درصد کاهش داردو این امر موجب کاهش 50 درصدی حجم ذخیره آب سد های استان شده است.

وی اضافه نمود: بارش ها در سال 1400، در حوضه آبریز سد های مهم استان اردبیل نظیر یامچی، سبلان و قوری چای تا 70 درصد کاهش دارد و باید برای کاهش مصارف و استفاده بهینه از آب اقدامات مهمی انجام گردد.

او اظهار کرد: کاهش بارندگی ها، افزایش دمای هوا، افزایش تبخیر از سطح حوضه های آبریز، مصارف آب در سرشاخه ها و نبود ذخیره برف کافی در کوهستان از جمله سبلان، موجب کاهش رواناب و حتی خشک شدن اغلب آبراهه ها و رودخانه های استان شده است بطوریکه اکنون رواناب ورودی اغلب سد های استان صفر یا نزدیک به صفر است و سال جاری با خشکسالی شدیدی در حوضه های آبریز سد های یامچی ، سبلان و قوری چای روبرو هستیم.

دیندار سو ها اضافه نمود : طبق اعلام سازمان هواشناسی کشور، میزان متوسط بارش ها در سطح کشور از اول مهر 1399 تا 20 اردیبهشت 1400، حدود 127 میلیمتر است که نسبت به میانگین 213 میلیمتری در بلندمدت، 41 درصد کاهش نشان می دهد و در این میان بارش های استان اردبیل از میانگین کشوری بالاتر است.

وی گفت : باتوجه به شرایط بحرانی پیش آمده ضرورت دارد که به مسئله پایداری سرزمین توجه ویژه داشته و بی مهابا از آب های زیرزمینی برداشت و استفاده نکنیم چرا که مشکل فرونشست زمین در بیشتر مناطق بسیار جدی است.

منبع: جام جم آنلاین

به "کاهش 50 درصدی حجم ذخیره آب سد های اردبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 50 درصدی حجم ذخیره آب سد های اردبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید