پیشنهادی برای کسانی که از زندگی ماشینی خسته شده اند

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، گاهی اوقات برای فراغت احتیاج به مکانی دور از هیاهو و شلوغی شهر داریم، جایی که در آن آرامش وجود دارد و زندگی رنگ و بوی گذشته را می دهد؛ امروز کلبه های بوم گردی در روستاها این امکان را برای ما فراهم می آورد و علاوه بر آن بوم گردی رفته رفته می تواند چرخ اقتصاد روستاها را به گردش درآورد.

پیشنهادی برای کسانی که از زندگی ماشینی خسته شده اند

این خانه های دنج را که به دور از دغدغه های زندگی شهری است، به اسم بوم گردی می شناسیم. بوم گردی هایی که تبدیل شده به سکوهای پرتاب روستاها در جهت آبادی و ارتقای سطح معیشت روستاییان و اکنون موجب شده پیشرفت مناطق روستایی شتابی بیش از گذشته بگیرند.

خانه هایی محلی که در طبیعتی دیدنی فرهنگ، آداب و رسوم محلی را ارائه می دهند

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر در گفت وگو با نقد و بررسی کالاهای دیجیتال اظهار کرد: اقامتگاه های بوم گردی اغلب خانه هایی محلی هستند که در طبیعتی دیدنی فرهنگ، آداب و رسوم محلی را ارائه می دهند.

رضا یوسفی بیان نمود: اکنون هفت اقامتگاه بوم گردی در بخش مرکزی و کوهسرخ بسیاری از مهمانان داخلی و خارجی را پذیرایی می نمایند و به مکانی مناسب برای کسانی که از زندگی ماشینی خسته شده اند تبدیل شده است.

وی، راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی را در راستای توسعه گردشگری روستایی، طبیعت گردی، ایجاد اشتغال، کسب درآمد و حمایت از توسعه پایدار روستایی بسیار حائز اهمیت ذکر کرد و اضافه نمود: کوشش ما بر احیا پی بافت های تاریخی در روستاها با حمایت از جامعه بومی است، با توجه به اینکه با رشد شهرنشینی شاهد فضاهای آماده و آلودگی شهرها هستیم احتیاج انسان به فضاهایی که در آن آرامش بیشتری احساس کند، بیشتر می گردد.

وی اظهار کرد: به رغم اینکه تنها حدود یک سال از راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی در شهرستان کاشمر می گذرد اما استقبال خوبی انجام شده به طوری که در این مدت شاهد حضور بسیاری از گردشگران داخلی و بیش از 30 گردشگر خارجی در بخش مرکزی و کوهسرخ بوده ایم که این منطقه را مستقیم به عنوان مقصد انتخاب نموده بودند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشمر سهم بوم گردی های بخش کوهسرخ را در جذب گردشگر به دلیل طبیعت بکر و بافت روستایی خاصی که دارد بیشتر ذکر کرد و گفت: برای بهتر شدن کیفیت خدمات بوم گردی ها برگزاری دوره های آموزشی از جمله مهم ترین اهدافی است که به دنبال آن هستیم.

وی در همین خصوص اضافه نمود: به رغم اینکه در سال 97 هفت اقامتگاه بوم گردی در روستاهای ایور، طرق، کریز و نامق و شهر ریوش از بخش کوهسرخ و فروتقه و قوژد از بخش مرکزی به بهره برداری رسیده اما فراگیری آموزش برای این اقامتگاه ها و آن هایی که در آینده بخواهند راه اندازی شوند از مهم ترین اقدامات خواهد بود.

وی بیان نمود: به جای اینکه به فکر افزایش کمیت اقامتگاه های بوم گردی باشیم بیشتر در کوشش برای ارتقای کیفیت آموزشی، خدماتی و نرم افزاری و همچنین تربیت نیروی انسانی برای این مکان ها هستیم.

یوسفی، تأثیر این اقامتگاه ها را در مهاجرت معکوس روستاییان بسیار حائز اهمیت دانست به طوری که طی این یک سال زمینه های مهاجرت معکوس بعضی از افراد به روستاهایی که در آن اقامتگاه های بوم گردی راه اندازی شده فراهم شده است.

در ادامه مسئول اقامتگاه بوم گردی رمضان بیگ در کاشمر گفت: اقامتگاه های بوم گردی نقش بسیار حائز اهمیتی در توسعه صنعت گردشگری روستاها دارند.

رضا نخعی اضافه نمود: کاهش مهاجرت به شهرها و درآمدزایی و اشتغال برای روستاییان از جمله اهداف راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی است. از زمان راه اندازی این اقامتگاه نه تنها شاهد حضور گردشگران داخلی و حتی خارجی هستیم بلکه برای بسیاری از اهالی روستا ایجاد اشتغال شده است.

وجود نیروهای آموزش دیده در اقامتگاه های بوم گردی لازم است

یک فعال حوزه گردشگری در کاشمر گفت: باید سعی کرد تا نگاه همه اقشار به سمت صنعت گردشگری روستایی مثبت گردد.

لیلا قرایی اضافه نمود: وجود نیروهای متخصص و آموزش دیده در اقامتگاه های بوم گردی لازم است در اقامتگاه های بوم گردی باید بیشتر برای پذیرش مهمان کوشش کرد چون اگر زیاد به فکر مسائل مالی باشیم آسیب خواهیم دید.

وی، همچنین مخاطب شناسی توسط بوم گردی ها را ضروری ذکر کرد و اضافه نمود: هرچند در شهری مثل کاشمر تاکنون هفت اقامتگاه بوم گردی که احتیاج هم بوده راه اندازی شده اما اکنون باید بیشتر به فکر آموزش این افراد بود.

این فعال حوزه گردشگری تاکید نمود: باید ذهنیت ها را نسبت به اقامتگاه های بوم گردی تغییر داد، به رغم اینکه خود بافت قدیمی روستا و غذاهای محلی می تواند به عنوان یک عنصر پول ساز مطرح باشد اما هنوز بسیاری نسبت به این مسئله بی تفاوت هستند و تنها راه کسب درآمد را همان کشاورزی می دانند.

وی بیان کرد: مناطق تاریخی ظرفیت بالایی دارند و می توان با استفاده از این ظرفیت ها در جذب مسافران خارجی و داخلی کوشش کرد و اقدامات خوبی در زمینه توسعه گردشگری و به ویژه توسعه مالی منطقه انجام داد.

قرایی گفت: شهرستان کاشمر به دلیل داشتن منطقه بسیار زیبا و کوهستانی کوهسرخ و همچنین داشتن بخش کویری پتانسیل خوبی را برای توسعه گردشگری و توریستی دارد و در این راستا باید مسئولان دستگاه های اجرایی همکاری های لازم را برای حضور بخش خصوصی در این حوزه انجام دهند.

گزارش از جواد افتخاری، خبرنگار نقد و بررسی کالاهای دیجیتالی منطقه خراسان

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیشنهادی برای کسانی که از زندگی ماشینی خسته شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهادی برای کسانی که از زندگی ماشینی خسته شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید