مصرف داروهای آنتی کولینرژیک با خطر ابتلا به زوال عقلی همراه اند!

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، آنتی کولینرژیک ها داروهایی هستند که به منظور درمان بیماری هایی از جمله مسائل مثانه، بیماری پارکینسون و افسردگی استفاده می شوند و با افزایش خطر ابتلا به زوال عقلی همراه اند. داروهای آنتی کولینرژیک به ریلکس شدن ماهیچه ها یاری می نمایند. آنها با مسدود کردن استیل کولین، ماده ای که پیغام ها را در سیستم عصبی انتقال می دهد، کار می نمایند. در این مطالعه، محققین پرونده های پزشکی 40،770 نفر از افراد بالای 65 سال که دچار زوال عقل شده بودند با 283،933 سالمند که به زوال عقل دچار نشده بودند را مقایسه کردند.

مصرف داروهای آنتی کولینرژیک با خطر ابتلا به زوال عقلی همراه اند!

آنها دریافتند افرادی که مبتلا به زوال عقل هستند، تا 30٪ بیشتر از دیگر افراد داروهای آنتی کولینرژیک برای مسائل پارکینسون، مسائل مثانه یا افسردگی خود مصرف می کردند.

انواع داروهای آنتی کولینرژیک که اغلب به وسیله پزشکان تجویز می شوند عبارتند از پروسیکیدین (کمادین) برای پارکینسون؛ تولوترودین، اکسی بوتینین و سولفناسین برای شرایط اورولوژیک مانند مثانه و یا بی اختیاری بیش از حد ؛ و آمیتریپتیلین، دوسولپین و پاروکستین برای افسردگی. با این حال، هیچ ارتباطی بین علایم زوال عقل و داروهای آنتی کولینرژیک که برای درمان بیماری های دیگر مانند تب یونجه، بیماری ها و کسالت ها در طول سفر و گرفتگی های معده استفاده می گردد وجود ندارد.

این مطالعه بعلاوه نشان داد افرادی که دچار زوال عقل هستند، داروهای آنتی کولینرژیک را بین 4 تا 20 سال قبل از تشخیص دکتر مصرف می نموده اند، و هرچه مقدار و زمان مصرف این داروها طولانی تر می گردد خطر ابتلا به زوال عقلی نیز بالاتر می رود.

هنوز کاملا معین نیست که چطور این داروها ممکن است با زوال عقل ارتباط داشته باشند.

یک نگرانی دیگر این است که آنتی کولینرژیک ها ممکن است احتمال زوال عقلی را در بعضی افراد حساس بالاتر ببرند.

و در آخر محققان افزودند که برای چنین ادعایی باز هم تحقیقات بیشتری ضروری است و افرادی که دچار نگرانی هستند تا زمانی که قرار است با پزشک خود صحبت نمایند، باید مصرف داروهای خود را ادامه دهند.

منبع: فوت و فن / health.harvard.edu

به "مصرف داروهای آنتی کولینرژیک با خطر ابتلا به زوال عقلی همراه اند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف داروهای آنتی کولینرژیک با خطر ابتلا به زوال عقلی همراه اند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید