محصولات دانش بنیان ایرانی 80 میلیون دلار صرفه جویی ارزی داشته است

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان داروسازی گفت: با فراوری دارو هایی که در گذشته به کشور وارد می شد، 80 میلیون دلار صرفه جویی ارزی در فراوری دارو داشته ایم.

محصولات دانش بنیان ایرانی 80 میلیون دلار صرفه جویی ارزی داشته است

به گزارش گروه فناوری نقد و بررسی کالاهای دیجیتال به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صنعت داروسازی به ویژه در حوزه زیست فناوری به دلیل اهمیت آن بر سلامت انسان ها یکی از مهم ترین ارکان نظام سلامت است و زیست فناوری، به عنوان یکی از صنایع کلیدی و استراتژیک در جهان شناخته می گردد و برخورداری از سطح بالای توانمندی در این حوزه، به منزله توسعه یافتگی محسوب می گردد.

همچنبن، دانش و فراوری فراورده های بیوتکنولوژی به یکی از صنایع با ارزش اضافه نموده بالا در جهان تبدیل شده است و این موضوع اهمیت این دانش را دوچندان می نماید.

ایران نیز به یکی از کشور های پیشرو در حوزه توسعه دانش بیوتکنولوژی و فراوری دارو های نوترکیب تبدیل شده است که دستاورد های بسیاری در زمینه فراوریات مختلف برای درمان و یا پیشگیری از بیماری ها داشته است.

در ایران تعدادی از شرکت ها توانسته اند به رشد قابل توجه ای در خلق و توسعه دانش بیوتکنولوژی و فراوری دارو های نوترکیب دست یابند؛ بنابر آمار مسئولین بخش سلامت کشور ظرفیت فراوری دارو در ایران 4 برابر احتیاج کشور است.

شرکت دانش بنیان آریا تیناژن که در زمینه فراوری چند دارو نوترکیب فعالیت دارد توانسته است با بکارگیری 80 نیروی تحصیل نموده و متخصص به یکی شرکت های بزرگ کشور در زمینه فراوری دارو های نوترکیب تبدیل گردد که علاوه بر تامین احتیاج بازار داخل کشور، توانایی صادرات به بازار های مختلف جهان را نیز دارد.

مجید شهبازی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: در جهان استاندارد های تعریف شده ای در حوزه دارو های نوترکیب وجود دارد و فراوری دارو های نوترکیب در کشورمان نیز براساس همین استاندارد های جهانی صورت می گیرد. به عبارتی دیگر تفاوتی بین یک داروی نوترکیب خاص که در این شرکت فراوری شده است با داروی نو ترکیبی که توسط یک شرکت خارجی در کشور های اروپایی و یا آمریکایی و ... فراوری شده باشد وجود ندارد

شهبازی درباره محصولات فراوریی این شرکت گفت: این شرکت در زمینه فراوری دارو های نوترکیب در حوزه انکولوژی مشغول به فعالیت است، در راستای توسعه این شرکت در حال کار آزمایی و فراوری آزمایشی چندین داروی بیوتکنولوژی است که همگی توسط جوانان و محققین این شرکت به دانش فنی دست یافته اند.

شهبازی درباره صادرات محصولات به دیگر کشور ها هم شرح داد: هم اکنون بعضی از دارو های فراوری شده به کشور سوریه صادر می گردد و اخیرا نیز اقدامات در راستای صادرات به کشور آفریقای جنوبی اجرا شده است؛ قرارداد های اولیه امضا و بازدید های اولیه اجرا شده است که امیدواریم همکاری تجاری با این کشور در آینده بسیار نزدیک صورت بگیرد.

وی اضافه نمود: در ملاقات با سفیر اوکراین در ایران و چند شرکت خصوصی اوکراینی، قرارداد های همکاری اولیه با این شرکت ها به امضا رسیده و پیگیر نهایی کردن این قرارداد ها و فاز اجرایی شدن آن هستیم.

این فعال صنعت دارو به ارزآوری که از این قرارداد ها بدست خواهد آمد پرداخت و اعلام کرد: بازار آفریقای جنوبی بزرگ و متنوع است که پیش بینی می گردد فقط از صادرات یک قلم دارو بتوانیم 7 تا 8 میلیون دلار ارزآوری داشته باشیم. همچنین پیش بینی که از بازار کشور اوکراین اجرا شده این است که بتوانیم چیزی در حدود یک میلیون دلار ارز عائد کشور کنیم.

شهبازی درباره واردات دارو های مشابه فراوری داخل به کشور گفت: متاسفانه بعضی از دارو های مشابه فراوری داخل در سال های گذشته وارد کشورمی شد که با کوشش فراوان و مکاتباتی که با مسئولین کشور صورت گرفت قرار بر این شد که از ورود این دارو ها به داخل کشور جلوگیری به عمل آید.

به گفته شهبازی، این شرکت بیش از احتیاج مصرف داخل کشور دارو ها را فراوری می نماید و علاوه بر توانایی تامین کامل احتیاج کشور توانایی صادرات بیش از 5 برابر احتیاج کشور را نیز دار

وی به اختلاف قیمت محصولات فراوریی ایران با نمونه های مشابه خارجی اشاره نمود و گفت: داروی آمریکایی با 4 برابر و داروی ساخت کشور سوئیس با 3 برابر قیمت داروی مشابه فراوری داخل به کشور وارد می شد. متاسفانه بعضی شرکت های خارجی برای پایمال کردن زحمات این شرکت های دانش بنیان پیشنهادات وسوسه انگیز با هدف دمپینگ و توقف فراوری دارو هایی که در کشور دانش اش بومی شده است می پردازند که ضروری است مسئولین بویژه وزارت بهداشت در این خصوص فراوری ملی را مدنظر بگیرند.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان گفت: این شرکت برای 80 نفر به طور مستقیم و در برابر این میزان نیز به طور غیرمستقیم اشتغالزایی نموده است.

به گفته این فراوریکننده دارو، رقمی در حدود 80 میلیون دلار صرفه جویی ارزی در فراوری دارو توسط این شرکت اجرا شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "محصولات دانش بنیان ایرانی 80 میلیون دلار صرفه جویی ارزی داشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محصولات دانش بنیان ایرانی 80 میلیون دلار صرفه جویی ارزی داشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید