صعود طلا از نردبان کرونا؛ رکورد 4ساله بیشترین رشد فصلی شکسته شد

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، خبرنگاران؛ طلا تا میانه روز دوشنبه توانست خود را بالای مرز 1700 دلاری حفظ کند؛ بالاگرفتن تعداد مبتلایان روزانه به کووید-19 توانسته است این روزها به عنوان پشتوانه محکمی برای فلز زرد عمل کند. بحران اقتصادی به وجود آمده و نااطمینانی های شدید اقتصادی، سبب شده است تا طلا در میانه سال بیشترین رشد فصلی خود در چهار سال اخیر را به ثبت برساند.

صعود طلا از نردبان کرونا؛ رکورد 4ساله بیشترین رشد فصلی شکسته شد

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال؛ طلا در سه ماه آوریل، می و ژوئن تا به امروز رشد بیش از 12 درصدی را رقم زده است.

با این حال روز گذشته طلا نوسان زیادی نداشت و نزدیک به رکورد هشت ساله خود که هفته گذشته آن را لمس کرده بود، قیمت خورد.

نردبان صعود طلا

به نظر می رسد کرونا فعلا قصد ایستادن ندارد و در کشورهای مختلف مجددا تعداد مبتلایان روزانه، رکوردهای جدیدی را به ثبت می رسانند.

موج جدید همه گیری کرونا در آمریکا در روزهای اخیر سبب شده است که فرمانداران کالیفرنیا دوباره محدودیت های جدیدی را وضع کنند و مسوولان شهری واشنگتن نیز برنامه خود برای بازگشایی مجدد اقتصاد این ایالت را به تعویق بیندازند. در کنار اتفاقات آمریکا در برخی کشورها مانند هند و برزیل نیز نمودار مبتلایان کرونا، همچنان صعودی است.

مایکل هوسون تحلیلگر ارشد بازارها در CMC Markets UK درباره اثر شدت دریافت مجدد همه گیری کرونا معتقد است که کاتالیزورصعود طلا به قله 1800 دلاری به ازای هر اونس از قبل در فضای بازارها آماده است.

افزایش تعداد مبتلایان در آمریکا و نگرانی از آغاز موج دوم این همه گیری در اروپا و آسیا درحقیقت هرگونه امیدی به ریکاوری سریع اقتصاد و احیای V شکل را از بین برده است که این موضوع در نهایت منجر به افزایش شدید تقاضای طلا در بازارها خواهد شد.

در صورتی که فرایند فعلی در هفته های آینده ادامه داشته باشد، طلا می تواند به سوی قله های بالاتر حرکت کند. از نظر هوسون توقف چند روزه طلا نیز احتمالا موقتی باشد و به دلیل رویدادهای انتهای فصل.

تاثیر معکوس بر بورس

افزایش بی وقفه صعود تعداد مبتلایان به کرونا تاثیری معکوس بر بازارهای سهام نیز گذاشته است، به صورتی که شاخص اغلب این بازارها به کف دوهفته ای خود رسیده است. شاخص های اروپایی در روز دوشنبه تا حدی توانستند ضررهای روزهای اخیر خود را پوشش دهند.

شاخص اروپایی STOXX600 در حالی در اولین هفته رشد محدود 09/ 0 درصدی را به ثبت رساند که در هفته گذشته نزدیک به 2 درصد سقوط کرده بود. FTSE100 دیگر شاخص اروپایی نیز تقریبا رفتاری مشابه با شاخص STOXX600 داشت. FTSE100 نیز هفته را با رشد 52/ 0 درصدی آغاز کرد و این در حالی است که این شاخص نیز در هفته گذشته بیش از 12/ 2 درصد از ارزش خود را از دست داده بود. شاخص های سهام ایالات متحده در هفته گذشته به اتفاق کاهش در ارزش سهام را رقم زدند.

شاخص نزدک کامپوزیت که یکی از شاخص های مهم بزرگ ترین اقتصاد دنیا است و شامل بیش از 4 هزار سهام آمریکایی و غیرآمریکایی می شود در هفته گذشته بیش از 9/ 1 درصد از ارزش خود را از دست داد.

با وجود این عملکرد شاخص های سهام در سه ماهه دوم سال میلادی شامل ماه های آوریل، می و ژوئن مثبت بوده است. پس از افت شدید شاخص های سهام در ماه های اول سال 2020 میلادی در آغاز همه گیری کرونا، امیدواری های به وجود آمده بابت کنترل این ویروس و احیای اقتصادی سبب شد تا بازارهای سهام مجددا به جهت صعودی بازگردند.

شاخص نزدک کامپوزیت در سه ماه دوم سال 2020 میلادی به ترتیب 45/ 15، 75/ 6 و 82/ 2 درصد رشد کرد تا بتواند سقوط بیش از 16 درصدی در دو ماه فوریه و مارس را جبران کند. اما اکنون به نظر می رسد با افزایش نگرانی ها از آغاز موج جدید کرونا و کمرنگ تر شدن احیای سریع اقتصاد دنیای، بازارهای سهام دیگر نتوانند رشد قابل توجه خود در فصل دوم سال را تکرار کنند.

منبع: اقتصادنیوز

به "صعود طلا از نردبان کرونا؛ رکورد 4ساله بیشترین رشد فصلی شکسته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صعود طلا از نردبان کرونا؛ رکورد 4ساله بیشترین رشد فصلی شکسته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید