سراب گیان، طبیعتی بهشتی در نهاوند

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، سراب گیان که در جنوب شهرستان نهاوند قرار گرفته است؛ بهشتی گمشده با درختان چنار کهنسال است که نشان از قدمت طولانی منطقه دارد.

سراب گیان، طبیعتی بهشتی در نهاوند

سراب گیان با آب خروشان و فراوان خود طبیعتی زیبا در این منطقه از ایران پدید آورده است. کل مسیر 20 کیلومتری آسفالت بوده و 5 کیلومتر آخر طبیعت زیبا و سبزی دارد.

در 2 کیلومتری سراب گیان، تپه باستانی گیان نهاده شده که از قدمتی چند هزارساله برخوردار است. قدمت آثار باستانی آن به هزاره چهارم و پنجم قبل از میلاد می رسد.

سرآب گیان سی و یکمین اثر طبیعی ملی است که از طریق سازمان میراث فرهنگی در 26 اسفند 1387 در لیست میراث طبیعی ایران نهاده شد.

آشنایی با سراب گیان نهاوند

سراب گیان یکی از زیباترین و پرآب ترین سرآبهای استان همدان است. این چشمه در شهرستان نهاوند، در جنوب غربی شهر نهاوند و 2 کیلومتری تپه باستانی کیان واقع شده است. این سراب آبی بسیار غنی و درختان چنار کهن و جنگلی زیبا دارد. آب چشمه در بالای سراب از دل کوه سرازیر شده و آبشار زیبایی در مسیر خود خلق میکند.

این گوشه مطرود بهشتی از طریق جاده ای باریک به نهاوند وصل می گردد و در دو سوی آن بقایای 200 هکتاری جنگلهای قدیم زاگرس چشم را می نوازند. تابلویی زیبا از کوه و جنگل و دشت های وسیع و خرم در ضلع غربی جاده خلق شده است.

دو طرف جاده مانند شمال ایران پوشیده از درختان بلوط و پوشش گیاهی سرسبز است. از دل کوه و صخره های بزرگ سنگی، آبی زلال از قسمت های مختلف بیرون میریزد و از پایین تا بالای سراب جنگل های بلوط و میوه های کوهی وجود دارد که بقایای جنگل های زاگرس را تشکیل میدهند. در انتهای سراب گیان یک مسیر کوه نوردی به قلهٔ گاچال وجود دارد و یک جان پناه نیز در میانهٔ مسیر به چشم میخورد.

جاده سراب گیان جاده زیبایی است، وقتی از کنار گیان وارد جاده می شوید طبیعت تماماً سبز می گردد، برخی از مسافران همین جاده را برای اقامت و استفاده از طبیعت انتخاب می نمایند. در پایین دست رودخانه تختهایی نیز وجود دارد که زیبا طراحی شده و برخی از آنها وسط آب نهاده شده است.

تپه گیان در 19 کیلومتری جنوب غربی شهر نهاوند و 2 کیلومتری سرآب (چشمه) گیان و در مجاورت روستایی به همین نام واقع شده است. این تپه یکی از قدیمی ترین آثار تاریخی ایران است. باستان شناسان قدمت این منطقه را 37 قرن قبل از میلاد مسیح (ع) تخمین زده اند.

به عقیده مورخان 5500 تا 5700 سال قبل در این تپه مردمانی می زیسته اند که از اقوام بومی ایران بودند و تمدنی شبیه به تمدن بین النهرین داشته اند و بعدها این قوم از طریق اقوام اروپایی و آسیایی از بین رفته و قوم نو تمدن درخشان نویی را به وجود آورده که به تمدن بین النهرین شباهتی نداشته است.

موزه لوور پاریس به پرفسور رومن گریشمن و ژرژ کنتنو ماموریت داده بود تا کاوش های وسیعی در این محل انجام دهند. این کاوش ها در سال 1310 انجام شد و نتیجه مطالعات آنها در کتاب کاوش در تپه گیان نهاوند منتشر گشت. در حفاری های تپه گیان کاوشگران تا عمق 19 متری پایین رفته و به پنج دوره تمدنی برخورد کردند.

موقعیت مکانی و مسیر دسترسی

این سراب از جنوب به کوه های گرین و از غرب به روستاهای مظفر آباد و مهین آباد می رسد. تپهٔ باستانی گیان نیز در دو کیلومتری این سراب واقع شده استَ. از نهاوند تا سراب کل مسیر 20 کیلومتری آسفالت است و 5 کیلومتر آخر طبیعت زیبا و سبزی دارد.

جهت مسافرت به سراب گیان، می بایست به شهر نهاوند سفر کنید. از نهاوند به سمت شهر گیان و پس از طی 5 کیلومتر دیگر به سراب گیان می رسید.

در واقع از دو مسیر می توان به سراب گیان رسید، یکی از مسیر جاده کرمانشاه سه راهی دهفول سپس روستاهای برزول و گیل آباد و در آخر گیان و دیگری از میدان عارف نهاوند مسیر روستای دهنو و ادامهٔ مسیر برای دسترسی به سراب گیان از روستای گیان که به نزدیکی های دامنهٔ کوه ها می رسید.

از پایین تا بالای سراب تقریبا نیم ساعت پیاده روی احتیاج است البته جاده تا انتهای سراب آسفالت است و پارکینگ نیز در اینجا احداث شده است. در انتهای سراب گیان مسیر کوهنوردی به قله گاچال وجود دارد و جان پناهی هم در میانه مسیر میباشد.

منبع: گردشبان

به "سراب گیان، طبیعتی بهشتی در نهاوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سراب گیان، طبیعتی بهشتی در نهاوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید