روستای پاقلعه گلستان ؛ یک روستای همه چیز تمام

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، در این روز ها که رسماً چله تابستان است، گردشگران در پی روستا هایی می گردند، که تا جای ممکن کوهستانی و خوش آب و هوا و دارای طبیعتی سرسبز باشند. اگر آبشار و چشمه ای هم در کار باشد که دیگر محشر است! در دل جنگل های هیرکانی، روستایی هست که آنچه همه خوبان دارند، یک جا دارد! روستای پاقلعه گلستان ، روستایی کوهستانی و تاریخی است و از آب و هوایی بی نظیر در تابستان ها برخوردار است. مادر طبیعت، لطف بی دریغی به این روستا داشته و از کوه و جنگل و چشمه و آبشار چیزی برایش کم نگذاشته است. همراه خبرنگاران باشید تا با هم، گشتی در این روستای فوق العاده بزنیم.

روستای پاقلعه گلستان ؛ یک روستای همه چیز تمام

روستای پاقلعه از توابع شهرستان رامیان است و در شرق استان گلستان قرار گرفته است. این روستا از شمال شرقی به پل آرام، از جنوب و غرب به ارتفاعات قلعه موران و از شمال غربی به منطقه تفریحی جامه شوران محدود می شود. ارتفاع روستا از سطح دریا 1200 متر بوده و با داشتن اقلیم کوهستانی، دارای زمستان های سرد و تابستان های معتدل است. پس در دسته روستا های ییلاقی قرار می گیرد. پاقلعه پیش از هر چیز، یک روستای تاریخی و دارای قدمتی شگفت انگیز است. حتی نام آن نیز ریشه در تاریخ دارد. اما ببینیم داستان آن چه بوده است.

نامگذاری روستای پاقلعه گلستان

در سه کیلومتری غرب روستای پاقلعه، بلندی هایی با بیش از دو هزار متر ارتفاع وجود دارد که بر روی آن یک قلعه تاریخی جا خوش کرده است. این قلعه که ماران نام دارد در زمان تیرداد اشکانی ساخته شده و بنا به شنیده ها مرکز ییلاقی اشکانیان بوده است. قلعه را با نام های موران و میران نیز می شناسند و احتمالاً از آثار به جای مانده از شهر تاریخی تمیشه باشد. دیواره شمالی این قلعه 215 متر طول دارد و گفته می شود که بلندترین دیواره طبیعی استان گلستان است. پس علت نامگذاری روستای پاقلعه، استقرار روستا در پایین قلعه ماران است.

فرهنگ و بافت روستایی در پاقلعه

اهالی روستای پاقلعه به گویش استرابادی تکلم می کنند. اهالی این روستا طی دهه های گذشته به بخش هایی از شهرهای رامیان و آزاد شهر مهاجرت کرده اند. اقتصاد روستا بر پایه فعالیت های زراعی، دامداری، باغداری و صنایع دستی پایدار است. محصولات عمده زراعی شامل گندم، جو، خیار، گوجه فرنگی و لوبیاست. مهمترین محصولات باغی روستا نیز گردو، آلو ترش، به و ازگیل میباشد. مردم روستا به ویژه زنان در کنار فعالیتهای زراعی به تولید انواع صنایع دستی مانند قالی، قالیچه، گلیم، نمد، چادر شب و دستمال نیز می پردازند.

خانه های روستایی در پاقلعه ، در یک یا دو طبقه ساخته شده و با سقف شیروانی و دیوارهای گل اندود دیده می شود. مصالح به کار رفته در ساخت بناهای قدیمی خشت و گل و چوب است. از طرفی بناهای تازه از مصالح متفاوت تری چون سیمان، آجر، گچ، تیرآهن، ورق گالوانیزه ساخته شده اند.

طبیعت شگفتانگیز روستای پاقلعه گلستان

طبیعت روستای پاقلعه

پاقلعه در میان جنگل های هیرکانی قرار گرفته و پوشش گیاهی آن کم نظیر و منحصر به فرد است. ارتفاعات غربی و جنوبی روستا با جنگل های انبوهی از درختان سوزنی برگ و ذخیره گاه جنگلی، یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی منطقه هیرکانی را دارد. دو جنگل زیبا و بکر پشمکی و سرگل به روستای پاقلعه منظره ای زیبا و رؤیایی بخشیده است. می توانید ساعت ها در این منطقه حفاظت شده از قطع درختان قدم بزنید و حال و هوایی تازه کنید.

اما یکی از شگفت انگیز ترین جلوه های طبیعی روستا، تشکیل جنگلی از ابر هاست. از آنجایی که این روستا هم جوار با دو منطقه کم فشار و پر فشار است، جابه جایی باد و تشکیل ابر در اثر این همجواری ها از جمله پدیده های منطقه است. تصور کنید انبوهی از ابر ها از آسمان به زمین آمده و می توانید روی اقیانوسی از ابر قدم بزنید.

طبیعت آبی روستای پاقلعه گلستان

آبشارهای پشمکیعلاوه بر جنگل های شگفت انگیز و جنگل ابر در روستای پاقلعه، طبیعت آبی فوق العاده ای نیز در اطراف این روستا وجود دارد. از مهم ترین آن ها می توان به چشمه های پر از آب سرگل، چشمه پشمکی و انجیر چشمه اشاره کرد که صفای بی بدیلی به طبیعت اطراف این روستا داده اند. به علاوه، چند مجموعه آبشار زیبا از قبیل مجموعه آبشارهای پشمکی، مجموعه آبشارهای سرخه کمر، مجموعه آبشارهای جوزک و مجموعه آبشارهای سید کلاته، طبیعت آبی این منطقه را تکمیل کرده اند. به علاوه عمیق ترین چشمه آب سرد جهان نیز در نزدیکی این روستا قرار گرفته است. چشمه گل رامیان یک استخر طبیعی است که آب سرد از زمین آن می جوشد. گفته می شود عمق این شاهکار طبیعی حدود 80 متر است.

جاذبههای گردشگری اطراف روستای پاقلعه گلستان

در اطراف روستای پاقلعه، چاه هایی موسوم به گندم سوخته وجود دارد که در گذشته، مکانی برای ذخیره آذوقه مردم قلعه به شمار می رفته است. از دیگر جاذبه های اطراف روستا، می توان به منطقه تفریحی جامه شوران، ذخیره گاه سرو زربین، سایت پروازی پاراگلایدر و اشاره کرد. در این روستا و اطرافش هر جاذبه ی طبیعی که به دنبالش می شد را پیدا خواهید کرد.

دسترسی به روستای پاقلعه گلستان

روستای پاقلعه گلستانبرای دسترسی به این روستا می توانید از طریق شهرهای گرگان و رامیان که جادهای مناسب و آسفالته دارند به روستا بروید. این روستا در 10 کیلومتری جنوب غربی شهرستان رامیان و 70 کیلومتری گرگان واقع است.

خلاصه آن که ابر و باد و مه و خورشید و فلک، همه در این روستا دست در کار شده اند تا سفری به یاد ماندنی را برایتان رقم بزنند. پس بی معطلی به سوی پاقلعه بشتابید…!

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور

به "روستای پاقلعه گلستان ؛ یک روستای همه چیز تمام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای پاقلعه گلستان ؛ یک روستای همه چیز تمام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید