راه اندازی بخشی از مترو کرج شاید دوسال دیگر!

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، رئیس شورای شهر کرج گفت: مسائل اعتباری تکمیل پروژه قطار شهری را با مشکل روبرو کرده است.

راه اندازی بخشی از مترو کرج شاید دوسال دیگر!

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، عباس زارع امروز چهارشنبه 22 اسفند در مراسم توسعه فاز اول حمل ونقل عمومی شهر اظهار کرد: شورای پنجم توسعه حمل و نقل عمومی را با جدیت پیگیری می کند و امروز شاهد به ثمر نشستن بخشی از این پیگیری ها هستیم. با توجه به کمبودهای شهر در حوزه حمل و نقل عمومی امیدواریم توسعه این سیستم با حساسیت بیشتری پیگیری شود.

وی به وضعیت پروژه متروی کرج اشاره کرد و گفت: این پروژه که سال گذشته غیرفعال بود سال جاری به صورت جدی فعالیتش آغازشده و شهردار و مسئولان سازمان حمل ونقل ریلی وعده داده اند که بخشی از خط دو تا دو سال آینده بهره برداری شود.

وی اتمام فاز نخست پروژه متروی کرج را منوط به تخصیص اعتبارات لازم دانست و گفت: امیدواریم با توجه به مسائل مالی که در کشور وجود دارد بتوانیم پیگیری های لازم برای تحقق این مهم را دنبال کنیم زیرا توسعه حمل ونقل عمومی در بهبود وضعیت زیست محیط شهر کرج و کاهش آلودگی هوای تأثیر بسزایی دارد.

وی افزود: امروز شاهد اضافه شدن 30 دستگاه اتوبوس نو به خطوط پرتردد شهر هستیم که در خرید این اتوبوسها مسائل زیست محیطی به خوبی رعایت شده است.

رئیس شورای شهر کرج با اشاره به اینکه در بودجه سال آینده شهرداری کرج به توسعه ناوگان عمومی توجه شده، گفت: در کنار خرید اتوبوس های جدید، به دنبال نوسازی و بهسازی اتوبوس های جدید هستیم.

علی اصغر کمالی زاده، شهردار کرج در مراسم بهره برداری از فاز اول نوسازی ناوگان اتوبوسرانی کرج که امروز چهارشنبه 22 اسفند برگزار گشت، گفت: نوسازی ناوگان حمل و نقل یکی از اهداف اصلی مدیریت شهری کرج است که خوشبختانه شاهد بهره برداری از فاز اول آن هستیم.

وی با اشاره به اینکه سال هاست کمک دولت برای نوسازی ناوگان اتوبوسرانی قطع شده، افزود: تا هشت سال پیش، 82.5 درصد از اعتبار مورد نیاز برای خرید اتوبوس ها را دولت تقبل می کرد ولی این کمک دولتی در سال 89 قطع شد و از آن سال به بعد ناوگان اتوبوسرانی کرج توسعه ای نداشت.

وی افزود: در طول این سال ها تعداد زیادی اتوبوس به دلیل فرسوده شدن از محور خدمت رسانی خارج شده و اتوبوس ها از هزار دستگاه به 400 دستگاه رسید. پیگیری های زیادی طی سال جاری برای خرید اوتوبوس صورت گرفت و به جز یک شرکت باقی شرکت ها ساخت اتوبوس را انجام نمی دادند.

کمالی زاده با اشاره به سفر خود و اعضای شورای اسلامی شهر کرج به سمنان به منظور انعقاد تفاهم نامه ای مبنی بر خرید 200 دستگاه اتوبوس، گفت: طبق این تفاهم نامه امروز پیروز به تحویل 30 دستگاه اتوبوس در فاز اول این طرح شدیم. این تعداد اتوبوس با اعتباری بالغ بر 45 میلیارد تومان با تامین از اعتبارات شهرداری کرج خریداری و وارد مدار خدمت رسانی به شهر و شهروندان شد.

این مسئول با اشاره به اینکه طبق سرانه و استانداردها باید هزار و 500 دستگاه اتوبوس در کرج داشته باشیم، اظهار کرد: این 30 دستگاه در خطوط پر تردد شهر فعالیت خواهند کرد تا طبق برنامه ریزی ها بتوانیم به تعداد این ناوگان اضافه کنیم.

پیش از این و در دی ماه، عضو ناظر شورای شهر در سازمان حمل و نقل ریلی کرج در مورد اعتباراتی که در سفر سال 95 رئیس جمهور به مترو کرج اختصاص داده شد گفت: در سفر رئیس جمهور به البرز، 187 میلیارد تومان برای پروژه قطار شهری کرج در نظر گرفته شد اما تاکنون به نتیجه نرسیده است.

محمدحسین خلیلی اردکانی در گفت وگو با خبرنگار نقد و بررسی کالاهای دیجیتال در مورد آخرین وضعیت مترو کرج و روند پیشرفت این پروژه گفت: در حال حاضر حدود 700 نیرو در مترو مشغول به کار هستند اما متأسفانه درآمدهایی چون فروش اوراق مشارکت و اعتبارات سفر رئیس جمهور که باید برای تزریق به این پروژه کسب می شد با مشکل اساسی روبرو شده است.

وی افزود: با وجود این مشکل اساسی، فعلاً خبر امیدبخشی در مورد مترو وجود ندارد اما در هر حال ما تمام تلاش خود را می کنیم تا برنامه از پیش معین شده برای اتمام دو ایستگاه تا انتها سال عملی شود.این برنامه فقط برای اتمام بنای دو ایستگاه معین شده و به معنای آن نیست که قطار وارد این ایستگاه ها شود.

این عضو شورای شهر کرج در مورد اعتباراتی که در سفر سال 95 رئیس جمهور به مترو کرج اختصاص داده شد هم گفت: در سفر رئیس جمهور به البرز، 187 میلیارد تومان برای پروژه قطار شهری کرج در نظر گرفته شد اما تاکنون به نتیجه نرسیده است.

خلیلی اردکانی افزود: حتی یک ریال از این اعتبار به استان نیامده است، ما در این خصوص در حال مکاتبه با نهاد ریاست جمهوری هستیم.

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، گسترش شبکه مترو در داخل شهر کرج از اوایل دهه 80 مطرح و در مهر ماه 82 ، شش خط برای این کلان شهر به تصویب رسید و البته کلنگ آن نیز در سال 1384 به زمین زده شد تا در سال 1389 کار تمام شود، اما اکنون با گذشت 13 سال از آغاز پروژه، مجموع پیشرفت فیزیکی خطوط و ایستگاه های قطار شهری کرج کمتر از 34 درصد برآورد می شود.

یکی از ایرادات اساسی مترو کرج، عدم دقت پیمانکار در محاسبه هزینه های پروژه و تشدید آن با نوسانات ارزی اواخر دولت دهم بود که باعث شد در سال های بعد کار پیمانکار و کارفرما به دعوای قضایی و طرح موضوع خلع ید بکشد تا اینکه در نهایت با روی کار آمدن شورای پنجم قرار شد پیمانکار به کار خود ادامه دهد.

شهرداری و شورا اعلام کرده اند اولین قطار مترو کرج سال 1400 بر روی ریل حرکت خواهد کرد، چیزی که با توجه به دور جدید نوسانات ارزی و مسائل شدید مالی در پیشبرد پروژه های گرانی چون مترو سخت به نظر می رسد اما محمدحسین خلیلی اردکانی در این خصوص با اشاره به اولویت بندی بخش های مختلف مترو کرج تاکید کرد که سعی می شود تا سال 1400 چهار یا پنج ایستگاه آماده بهره برداری شود.

حسن روحانی، رئیس جمهور آذرماه 95 به استان البرز سفر کرد و قرار بود مصوبات این سفر حداکثر ظرف سه سال نهایی شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "راه اندازی بخشی از مترو کرج شاید دوسال دیگر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی بخشی از مترو کرج شاید دوسال دیگر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید