راهکاری تازه برای تولید واکسن سرطان

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، به گزارش ساینس، در این شیوه تازه محققان دانشگاه نیومکزیکو با استفاده از فرایندی موسوم به cryogenic silicification سلول های سرطانی را درون پوششی از جنس سیلیس قرار دادند تا آنتی ژن های سرطان به دست آمده از بیمار به گونه ای حفظ شوند که در مراحل بعدی کار بتوان از آن ها استفاده کرد. سپس روی این سلول ها را با لایه دیگری پوشاندند که ویژگی بیماری زایی را در سلول های پوشیده از سیلیس شبیه سازی می کند و موجب فعال سازی سلول های دندریتی می شود که آنتی ژن ها را برای تقابل با سلول های ایمنی T تحریک می کند.

راهکاری تازه برای تولید واکسن سرطان

به منظور آزمایش کارآیی این واکسن، محققان با استفاده از این رویکرد نو، واکسن های شخصی شده برای موش های مبتلا به سرطان تخمدان تولید کردند. با آزمایش این واکسن روی موش ها مشخص شد سلول های ایمنی T در حمله به سلول های سرطانی، واکنش بسیار شدیدتر و تهاجمی تر دارند و موجب ایجاد ایمنی در برابر آنتی ژن های سرطان می شوند. نتیجه نهایی این آزمایش از بین رفتن تومور سرطانی در بدن موش ها بود.

بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت، سرطان دومین عامل مرگ و میر در جهان است و درسال 2018 میلادی از هر شش مرگ، یک مورد به دلیل سرطان بود.

سرطان به دلیل رشد غیرطبیعی و غیرقابل کنترل سلول ها در اندام های مختلف بدن شکل می گیرد. گاهی این سلول ها از مرزهای معمول خود فراتر می فرایند و در اندام های دیگر توسعه می یابند. این فرآیند متاستاز نام دارد و عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان است.

آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت در مورد سرطان

- سرطان دومین عامل مرگ و میر در جهان است.

- درسال 2018 میلادی از هر شش مرگ، یک مورد به دلیل سرطان بود.

- سرطان های ریه، پروستات، روده بزرگ و کبد شایع ترین انواع سرطان در مردان و سرطان های سینه، روده بزرگ، ریه، دهانه رحم و تیروئید، شایع ترین در زنان هستند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Biomedical Engineering منتشر شده است.

منبع: ایرنا زندگی

به "راهکاری تازه برای تولید واکسن سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکاری تازه برای تولید واکسن سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید