دو روش کلیدی تامین درآمد پایدار دولت

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گسترش چتر مالیاتی و افزایش صادرات غیرنفتی را موثرترین روش تامین درآمد پایدار برای دولت در مقابل روش هایی مانند استقراض و یا فروش اوراق دانست.

دو روش کلیدی تامین درآمد پایدار دولت

به گزارش خبرگزاری نقد و بررسی کالاهای دیجیتال ، عباس آرگون، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران درباره استقراض از بانک مرکزی یا انتشار اوراق برای تامین کسری بودجه دولت، در گفت و گو با ایبِنا گفت: در 6 ماه ابتدایی سال جاری دولت توانست با استفاده از فضای به وجود آمده تامین مالی مناسبی را از بازار سرمایه داشته باشد و به تازگی نیز دولت بخش قابل توجهی از دارایی های خود را در حدود 40 هزار میلیارد تومان در قالب سهام پالایشی ها به فروش رساند.

وی اضافه نمود: بخشی از این فروش بابت رد دیون و بدهی که دولت به بانک ها داشت محسوب شد و با تامین مالی مناسب از بازار سرمایه و فروش دارایی ها بخشی از کسری بودجه از این محل ها تامین شده است.

آرگون با بیان اینکه رد دیون و واگذاری بخشی از دارایی دولت به بانک ها نوعی نقض قانون است، اظهار کرد: براساس ماده 16 قانون برطرف موانع فراوری بانک ها باید میزان سرمایه گذاری خود را کاهش دهند، اما با اقدام دولت میزان سرمایه گذاری آنها افزایش یافته و به جای آنکه منابع بانک ها به بخش های مولد راهنمایی گردد، این دارایی ها به بانک ها واگذار می گردد.

وی ادامه داد: موضوع قابل اهمیت این است که این اوراق باید صرف ساخت پروژه های عمرانی و با سوددهی بالا شوند، اما اینکه فروش اوراق ابزاری برای تامین هزینه های جاری بودجه ای گردد منطقی به نظر نمی رسد، چون باید سود سالانه این استقراض نیز پرداخت گردد و به نوعی ایجاد تعهد آینده است.

آرگون مطرح نمود: آنالیز روندها نشان می دهد میزان فروش اوراق افزایش یافته که به معنای استقراض از محل فروش اوراق بیشتر شده و دولت مقروض تر می گردد. قرضی که به آن سود هم تعلق می گیرد. گاهی قرض اقدامی مالی است، اما گاهی قرض هزینه می گردد و به آن سود هم تعلق می گیرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران توضیح داد: مهم ترین بحث در بودجه ایجاد درآمدهای پایدار است که یکی از این محل ها مالیات است که به منظور آن باید فضای کسب و کار به گونه ای فراهم گردد که فراوری رونق بگیرد و بتوان از محل فراوری مالیات مناسب تامین کرد.

وی با تاکید بر ضرورت گسترش چتر مالیاتی در کشور مطرح نمود: ایجاد عدالت مالیاتی، توسعه صادرات و افزایش میزان صادرات غیرنفتی منابع درآمدی پایدار در بودجه هستند و به نوعی در این جهت سند چشم انداز، برنامه های توسعه ای و بودجه دیده گردد. بودجه کشور باید بتوانند محقق کننده یک پنجم از برنامه های توسعه ای باشد اما بعضا این ارتباط میان بودجه و اسناد بالادستی برقرار نیست.

->

منبع: خبرگزاری آریا

به "دو روش کلیدی تامین درآمد پایدار دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو روش کلیدی تامین درآمد پایدار دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید