دو برنده بلامنازع رقابت بازارهای جهانی در ماه های اخیر

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، خبرنگاران: معاملات روز چهارشنبه حاکی از آن بود که طلا خیلی سریع جای پای خود را در هزاره سوم قیمتی سفت نموده است.

دو برنده بلامنازع رقابت بازارهای جهانی در ماه های اخیر

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال طلا روز چهارشنبه با افزایش 1/ 1 درصدی به قیمت 2041 دلاری رسید. تحلیلگران سه عامل مهم را در رشد قیمت فلز زرد در روز چهارشنبه عنوان نموده اند. دو دلیل اول، کاهش مجدد ارزش دلار و بازدهی اوراق قرضه آمریکا است؛ ارزش دلار آمریکا در برابر پنج ارز مهم دنیای در روز گذشته با کاهش 5/ 0 درصدی به 91/ 92 واحد رسید. این پایین ترین ارزش دلار در دو سال گذشته است. افزایش بی سابقه تزریق نقدینگی به بازارها برای اطمینان از عملکرد مناسب و وجود اعتبار لازم در بازارها، باعث شده است تا ارز آمریکا این چنین در سراشیبی سقوط قرار بگیرد. از سوی دیگر افزایش امیدها به تصویب بسته جدید حمایتی ضد کرونا در ایالات متحده یکی دیگر از عواملی بود که سبب افزایش تقاضای طلا شد. مقامات کاخ سفید در مذاکراتی شبانه روزی با نمایندگان دموکرات آمریکا در کوشش هستند تا بسته مالی جدید را به تصویب برسانند. تحلیلگران بر این باورند که در صورت عدم تصویب این بسته، عظیم ترین اقتصاد دنیا در سه ماه چهارم نیز با رکودی عمیق روبرو خواهد شد.

عقب افتادن رقبای طلا و تقره

رشد ارزش بازارهای سهام معتبر در مناطق مختلف دنیا حاکی از آن است که این بازارها تا ماه هفتم امسال میلادی به هیچ وجه قابل رقابت با فلزات ارزشمند نبوده اند. شاخص S&P 500 که شامل 500 سهام برتر در بورس نیویورک و نزدک است از ابتدای امسال میلادی فقط 2 درصد رشد نموده است. البته باید این موضوع را نیز لحاظ کرد که در صورتی که بسته های بی سابقه حمایتی ضد کرونا توسط بانک های مرکزی اجرا نمی شد، شاید بازدهی بازارهای سهام پایین تر از همین مقادیر کم بود. شاخص صنعتی داوجونز که بیشتر شامل صنایع عظیم می گردد، از ابتدای امسال رشد ناامیدکننده منفی 3/ 6 درصدی را رقم زده است. موضوعی که به دلیل خسارت وارده کرونا به بخش صنعتی دور از انتظار نبود. در میان شاخص های بورس آمریکایی شاخص نزدک شرایط بهتری دارد. این شاخص که در روزهای گذشته رکورد تاریخی خود را شکست از ابتدای سال 2020 تا به امروز رشد 21 درصدی را به ثبت رسانده است. با وجود این رشد این شاخص قابل مقایسه با رشد فلزهای گرانبها در امسال نبوده است.

منبع: اقتصادنیوز

به "دو برنده بلامنازع رقابت بازارهای جهانی در ماه های اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو برنده بلامنازع رقابت بازارهای جهانی در ماه های اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید