جنایت بدون قربانی

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، خبرنگاران مترجم: سیدامین موسوی زاده: در زمانی که نفی تصدی گری نیکول هانا جونز سیاه پوست در دانشگاه کارولینای شمالی در چاپل هیل، و وانگ پینگ آسیایی در ماکالستر به عنوان نژادپرستی دانشگاهی که استادان سیاه پوست و رنگین پوست را هدف قرار داده است، به سر خط خبرها می رود؛ کتاب دیگری از ترونگ تران تفسیری به موقع از نابرابری هایی که در نهاد سفیدپوست در دانشگاه و فراتر از آن ایجاد شده، ارایه می نماید.

جنایت بدون قربانی

در این مجموعه جنجالی از شعر، نثر و مقاله، تران یک ردیه خیره کننده به ایده نژادپرستی ضدآسیایی به عنوان یک جنایت بدون قربانی ارائه می دهد: مثل استخدام یک مرد سفیدپوست کم تر واجد شرایط به جای یک استاد رنگین پوستی که سال ها برای دانشگاه دولتی خود خدمت نموده است. غیرسفیدپوستان سال ها در معرض انواع آسیب های نژادی از سوی سفیدها بوده اند، نمایندگی نژادی و سیاست های تنوع نژادی محدود شده است، و تخلفات روزانه نژادپرستانه حتا در وقایع ساده روزمره مانند ایستادن در صف فروشگاه ها هم به چشم می خورد.

این تجارب ریزبینانه در زبان و رفتار، نه تنها به شکل خشونت تحصیلی بلکه به صورت بی عدالتی های روزمره ای که در خصوص یک معلم وصله ناجور از طبقه کارگر، مهاجر و پناهنده با آن روبه رو می شوید، وجود دارد. کتاب دیگری از سر اضطرار و به منظور روشن بینی نوشته شده است و خشم را تبدیل به شفافیت می نماید، تصدیق دردناک و نیش داری از بیگانگی از خویشتنِ اجباریِ کسانی ست که با وعده پذیرش رنگ و نژاد، اغوا شده اند، و یک یادآوری ضروری و گام به گام است تا به خودشان برگردند.

شناس نامه کتاب

book of the other: small in comparison, Truong Tran (Kaya Press, November 2021), 184 pages

منبع: آنالیز کتاب های آسیایی

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران

به "جنایت بدون قربانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنایت بدون قربانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید