جزئیات جدیدی از طرح سربازی حرفه ای

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، عضو کمیسیون امور داخلی مجلس گفت که در ستاد کل نیرو های مسلح پیشنهاد شده به سربازان به صورت پیمانی و 5 ساله حقوق پرداخت گردد و در نهایت استخدام شوند.

جزئیات جدیدی از طرح سربازی حرفه ای

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، آقای ابوالفضل ابوترابی گفت: طرح سرباز حرفه ای به دلیل مخالفت ستاد کل نیرو های مسلح در کمیسیون امنیت ملی مجلس مسکوت مانده است.

بر اساس پیشنهادی که آقای ابوترابی از آن گفته، در صورت تأیید افراد در گزینش ها از نظر فرمانده یگانشان، با حقوق کامل 5 سال سربازی می فرایند و می توانند به استخدام نیرو های مسلح در بیایند.

نمایندگان موافق تغییر قانون نظام وظیفه می گویند مجلس حق اصلاح قانون نظام وظیفه را دارد، اما، چون این موضوع به امنیت مربوط است، بدون موافقت ستاد کل نمی توانند کاری انجام دهند.

با توجه به قانون اساسی، در مسائلی که به امنیت ارتباط دارد، ضروری است ستاد کل نیرو های مسلح اظهار نظر کند.

اگرچه به گفته آقای ابوترابی عضو کمیسیون شورا های مجلس، رهبری گفتند موضوع نظام وظیفه پیچیده است و مؤلفه های مختلفی دارد.

مرکز پژوهش های مجلس گزارش داده پس از مسکن، دومین مانع و دلیل تأخیر ازدواج، سربازی مردان است.

در طرحی که تعدادی از نمایندگان با عنوان سرباز حرفه ای در این دوره از مجلس ارائه داده اند، منبع اقتصادی این طرح از اقتصادیات بر امنیت پیش بینی شده.

ابوترابی: ستاد کل در استفاده از سرباز بهره وری پایینی دارد

آقای ابوترابی از پیشنهاد دهندگان و طراحان سربازی حرفه ای در مجلس اعتقاد دارد تعداد سرباز در کشور کم نیست و ستاد کل در استفاده از سرباز بهره وری پایینی دارد.

او گفته بعضی علما فرمودند سربازی در زمان صلح واجب کفایی است.

آمار ها نشان می دهد ایران سالانه بیش از 500 هزار نفر سرباز دارد که طراحان حرفه ای شدن سربازی می گویند با اجرای پیشنهاد 5 ساله شدن سربازی و پیمانی شدن آن، 80 هزار سرباز کفایت می نماید.

کمیته دفاعی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ماه های پیش جلساتی را برای آنالیز طرح های ارائه شده نمایندگان در خصوص سربازی داشته. همزمان با رسیدگی به پیشنهاد حرفه ای شدن سربازی، طرح مرتبط با ساماندهی مشمولان غایب در حال آنالیز قرار داشت.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیرو های مسلح آبان ماه سال جاری گفته بود سربازی حرفه ای وجود ندارد و منظور از آن ارتش حرفه ای است.

به گفته امیر دریادار دوم غلامرضا رحیمی پور، ستاد کل نیرو های مسلح فقط کیفیت سربازی را بهتر می نماید؛ چراکه فراوری امنیت به نیروی انسانی، زحمت و انرژی احتیاج دارد.

منبع: فرارو

به "جزئیات جدیدی از طرح سربازی حرفه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات جدیدی از طرح سربازی حرفه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید