بازیگران فتیله پیچ شده روی تشک موسیقی

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، چرا خوانندگی حامد بهداد در آلبوم تازه اش به سرنوشت آثار بهرام رادان، محمدرضا فروتن و امین حیایی دچار شد؟

بازیگران فتیله پیچ شده روی تشک موسیقی

یک بازیگر، خواننده شد یا یک خواننده، بازیگر شد؛ این روزها این تیترها را زیاد می بینیم و می شنویم و درباره آن صحبت می کنیم. به هر حال، بعضی بازیگرها دوست دارند علاوه بر حضور جلوی دوربین فیلم برداری، پشت میکروفون بایستند و شانس شان را در خوانندگی هم امتحان کنند، همان طور که بعضی خواننده ها دوست دارند در قامت بازیگری هم دیده شوند. چند هفته گذشته حامد بهداد نیز، با انتشار آلبوم هزار هیچ به طور جدی تر وارد عرصه خوانندگی شد؛ آلبومی که در آن به اندازه بازیگری پیروز نبود و شاید آخرین تجربه او در این زمینه باشد. به همین بهانه، می خواهیم درباره بازیگرانی بنویسیم که ورودشان به دنیای موسیقی، به دلایلی با شکست روبرو شده است.

حامد بهداد

شاید خوانندگی برای حامد بهداد از خوانندگی برای فیلم سینمایینیمه شب رخ داد جدی شده باشد. تهیه کنندگی برای آلبوم موسیقی بادیات و سمبل، ممکن است نشانه علاقه این بازیگر به موسیقی باشد، اما دلیلی برای پیروزیت او در آلبوم جدیدش، یعنی هزار هیچ نیست. او در این آلبوم هفت قطعه از اشعار حافظ را در سبک راک و بلوز اجرا کرد. سبکی که اصلاً با اشعار نغز حافظ جور درنیامد و بهداد نتوانسته خروجی قابل قبولی در قطعه های این آلبوم ارائه دهد. خوانندگی با اشعار حافظ البته سبک انحصاری ندارد، اما ادا و خوانش اشعار او به شیوه ای دلکش نیاز دارد، نه سبک راک و بلوز، با آن همه ریتم خشن آهنگ! ناگفته نماند حامد بهداد علاوه بر خوانندگی و آهنگ سازی، تهیه کنندگی این آلبوم را هم برعهده داشته است.

بهرام رادان

بهرام رادان، هشت سال پیش از اولین آلبوم رسمی خود به نام روی دیگر با آهنگ سازی کیوان هنرمند رونمایی کرد. آلبومی 12 قطعه ای که 9 قطعه آن به زبان فارسی و سه آهنگ دیگر آن به زبان انگلیسی خوانده شده بود. رادان شانس خود را در این آلبوم، با سبک راک امتحان کرد و بعد از انتشار آن، شاهد انتقادهای زیادی بود. شاید به همین دلیل است که او در طول سال های گذشته دیگر به طور جدی به سراغ موسیقی نرفته است. هرچند رادان که علاوه بر خوانندگی، تهیه کنندگی این آلبوم را هم عهده دار بود، در جواب منتقدانش گفته است:نه آوازخوان هستم و نه قصد آوازخوانی داشتم. اصلا اساس این که این اثر به وجود آمد، علاقه بود. دو سه نقد دیدم که نقدهای خوبی بود، ولی 95 درصد مخالفت ها از روی حسادت و بخل است.

محمدرضا فروتن

خیلی ها صدای محمدرضا فروتن را در فیلم شب یلدا با گذشت چندسال هنوز به یاد دارند. صدا یکی از اسباب بزرگ خوانندگی است و فروتن به واسطه جنس خاص صدایش، این امتیاز را نسبت به دیگر هم صنفان خود دارد؛ اما کارنامه او نشان داده که او در خوانندگی نتوانسته است به قدر کافی تاثیرگذار باشد. اولین آلبوم او به نام می فهممتبا ترانه های زنده یاد افشین یداللهی و آهنگ سازی بابک زرین که در سال 95 منتشر شد، شاید می توانست شروع جدی و خوبی برای او محسوب شود؛ اما ادامه آن با قطعه های اینستاگرام، ژنتیک، نفس بکش و هیهات2، یک پروژه شکست خورده به شمار می آید؛ هرچند فروتن در زمینه خوانندگی سعی کرد از آهنگ سازان معروفی چون کارن همایون فر و ترانه سرایانی مانند افشین یداللهی استفاده کند تا به این واسطه از زاویه آهنگ سازی و ترانه سرایی مورد انتقاد قرار نگیرد.

امین حیایی

همین که ما با شنیدن نام امین حیایی به یاد سکانس های خوب بازیگری اش می افتیم و حتی در پستوی ذهن مان خبری از خوانندگی او نیست، یعنی می توان او را خواننده ناپیروزی دانست. شاید برای خیلی ها عجیب باشد که او در دهه 1380 و با گروه کویر، آلبوم موسیقیباران را منتشر کرده و در فیلم هایی هم به واسطه بازی در نقش یک خواننده، چند ترانه خوانده است. به احتمال زیاد علاقه او به خوانندگی باعث شد تجربه او در زمینه خوانندگی تا امسال ادامه داشته باشد و تیتراژ برنامه های حیاتی تلویزیون، مانند ویژه برنامه سال تحویل در شبکه یک را بخواند و حتی در برنامه استعدادیابی عصر جدید نیز، به طور رسمی پشت میکروفون بایستد و دیوونه می سازی را بخواند. به دنبال علاقه رفتن اصلا بد نیست، اما نتیجه کار وقتی شیرین است که در آن حرفی برای گفتن داشته باشید.

اکرم انتصاری

منبع: همگردی

به "بازیگران فتیله پیچ شده روی تشک موسیقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیگران فتیله پیچ شده روی تشک موسیقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید