افشاگری واشنگتن پست از معامله پشت پرده ترامپ با پکن ، فرماندار ویرجینیا: ترامپ هذیان می گوید!

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، روزنامه واشنگتن پست آمریکا با استناد به یک سری داده های اقتصادی و اسناد دولتی گزارش داد که تولیدکننده های آمریکایی انبوهی ماسک و دیگر تجهیزات ایمنی پزشکی به ارزش میلیون ها دلار را در ماه های ژانویه و فوریه و با تشویق دولت فدرال به چین فرستاده اند.

افشاگری واشنگتن پست از معامله پشت پرده ترامپ با پکن ، فرماندار ویرجینیا: ترامپ هذیان می گوید!

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، این اتفاق کوتاهی های دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در به رسمیت شناختن و تهدید فزاینده شیوع کروناویروس و تدارک برای آن را برجسته می کند.

این در حالی است که در همان دو ماه و در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته میلادی، ارزش این ماسک ها و دیگر اقلام مربوطه ای که از آمریکا به چین صادر شده و شامل برخی تجهیزات محافظت شخصی مهم بوده اند، بیش از هزار درصد نسبت به زمان مشابه در سال گذشته افزایش پیدا کرده و طبق تحلیل واشنگتن پست از 1.4 میلیون دلار به حدود 17.6 میلیون دلار رسیده است.

همچنین در اتفاقی مشابه، انتقال محموله های حاوی دستگاه های تنفس مصنوعی و لباس های محافظ به چین نیز یک افزایش سه رقمی را تجربه کرده است. درحالی که درصد افزایش صادرات این اقلام به چین چشمگیر بوده اما این میزان تنها معادل کسر کوچکی از مجموع نیازهای آمریکا بوده اند. کمبود این کالاها در سراسر آمریکا، بیمارستان ها، آسایشگاه ها و پاسخ گوهای اولیه را مجبور کرده ماسک ها و دیگر تجهیزات محافظتی را سهمیه بندی کنند و در ضمنً رسیدگی آنها به بیماران آلوده به ویروس و پرریسک، یک بحران سلامت دیگر را در میان افراد حاضر در خط مقدم مبارزه با بیماری در پی داشته است.

در نخستین روزهای تشخیص شیوع کرونا در جهان و در زمانی که این ویروس به میزان زیادی در چین مهار شده بود، کاخ سفید هیچ گونه احساسی درباره قریب الوقوع بودن بحران نداشت؛ اما تا انتها ماه ژانویه، مقام ها در اطلاعیه های خود خطاب به مقام های امنیت ملی کاخ سفید صراحتا نسبت به واقعی بودن خطر بروز یک همه گیری ویروس هشدار دادند. تا آن زمان هفت آمریکایی به این بیماری مبتلا شده بودند و کارشناسان نیز از لزوم ایجاد یک زنجیره مناسب تأمین تجهیزات محافظتی سخن گفتند. پیتر ناوارو که سیاست های تجاری کاخ سفید را مدیریت می کند، همراه چند مقام دیگر کاخ سفید گفتند انگیزه عمده این محموله های ارسالی به چین نگرانی های انسانی و واقعی بوده اند. وزارت امور خارجه آمریکا در هفتم فوریه اعلام کرد حدود 17.8 تن محموله های پزشکی اعطایی به چین شامل ماسک، گان، دستگاه های تنفس مصنوعی و دیگر اقلام حیاتی دیگر برای مردم چین فرستاده شده است.

بااین حال داگت، کننده دموکرات مجلس کنندگان آمریکا، به شدت از اینکه شرکت های آمریکایی این حجم بالای اقلام پزشکی مورد نیاز در آمریکا را در سراسر ماه فوریه به چین فرستاده اند، انتقاد کرده و گفته: این هم یکی دیگر از کوتاهی های متعددی است که منجر به ایجاد این آمار بالای تلفات کرونا در آمریکا شده. دولت ترامپ درست در زمانی که خود او اولین کنفرانس خبری اش را همراه تیمش درباره بحران شیوع کرونا برگزار کرد، مشغول فروش محموله های پزشکی حیاتی به چین بوده است.

  • اعتراض علیه قرنطینه

کرونا شکاف های اجتماعی در آمریکا را هر روز عمیق تر می کند و درحالی که شماری از فعالان ضد ترامپ با برپایی تظاهرات مقابل املاک او در نیویورک، شیاگو و ایلینوی با گذاشتن کیسه های نمادین جسد به نحوه مدیریت در مقابل ویروس کرونا اعتراض کردند، در تگزاس، مریلند، نوادا و چند ایالت دیگر آمریکا معترضان به قرنطینه کرونا در مراکز شهرها جمع شدند و خواستار انتها بخشیدن به محدودیت های ناشی از همه گیری این ویروس شدند.

طبق گزارش ها، شماری از شرکت کنندگان در تظاهرات شهر کنکورد در نیوهمپشایر مسلح بودند یا چهره های خود را پوشانده بودند. اعتراض های ضد قرنطینه که بزرگ ترین آنها هفته گذشته در میشیگان برگزار شد، از حمایت دونالد ترامپ برخوردار است. او نیز چند روزی است که اصرار می کند فرمانداران ایالت ها اجازه بازگشایی کسب وکارها را بدهند.

هم زمان دونالد ترامپ با انتقاد از برخی فرمانداران دموکرات، از برنامه های ایالت هایی مانند تگزاس و ورمونت برای بازگشایی برخی از مشاغل از امروز خبر داده است. اندرو کوئومو، فرماندار ایالت نیویورک که کانون اصلی شیوع این ویروس در آمریکاست، روز شنبه به طور تلویحی از دونالد ترامپ به دلیل سیاسی کردن موضوع اجرای قرنطینه در این کشور انتقاد کرد. با وجود این، بسیاری از فرمانداران که مطابق قانون اساسی آمریکا، خود را مسئول حفظ سلامت و ایمنی شهروندان ایالتشان می دانند، گفته اند بنا ندارند در لغو قرنطینه ها تعجیل کنند، چراکه از بازگشت موج دیگری از شیوع کووید 19 نگران هستند.

  • ترامپ هذیان می گوید!

از سوی دیگر در حالی که رئیس جمهور آمریکا روز شنبه از ظرفیت بزرگ این کشور در تست کرونا خبر داده بود فرماندار ویرجینا روز یکشنبه با رد این ادعای ترامپ گفت که رئیس جمهور آمریکا هذیان می گوید. به گزارش فارس رالف نورتام فرماندار ایالت ویرجینیا روز یکشنبه در واکنش به سخنان روز شنبه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت که این ایالت تجهیزات مورد نیاز برای انجام تست کرونا را ندارد.

وی که با سی ان ان مصاحبه می کرد در پاسخ به سوال خبرنگار این شبکه که پرسید ترامپ گفته به انداره کافی در سرتاسر آمریکا تجهیزات تست کرونا وجود دارد، گفت: مطرح کردن این کلمات (توسط ترامپ) هذیان گویی است.

نورتام افزود که ایالت وی هر روز برای دستیابی به تجهیزات حفاظت فردی و تجهیزات تست کرونا باید بجنگد. وی افزود: این یک تست ساده نیست. باور می کنید یا نه، ما ابزارهای کافی را نداریم. ترامپ روز شنبه در جریان کنفرانس خبری خود مدعی شد: ما ظرفیت تست (کرونای) بزرگی داریم. برخی در تلاش هستند تا موضوع تست دریافت را سیاسی کنند. رئیس جمهور آمریکا بامداد امروز نیز در کنفرانس خبری خود مدعی شده بود که این کشور در حال حاضر به پادشاه تولید دستگاه های تنفس مصنوعی تبدیل شده و از آمادگی برای ارسال این دستگاه ها به کشورهای دیگر خبر داده بود.

منبع: همشهری آنلاین

به "افشاگری واشنگتن پست از معامله پشت پرده ترامپ با پکن ، فرماندار ویرجینیا: ترامپ هذیان می گوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشاگری واشنگتن پست از معامله پشت پرده ترامپ با پکن ، فرماندار ویرجینیا: ترامپ هذیان می گوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید