از کتاب هایی خواندنی تا سریال هایی دیدنی!

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، سریال مستوران و یاغی و کمی پیش تر زخم کاری تازه ترین سریال های اقتباسی هستند که طی یکسال اخیر از شبکه خانگی و تلویزیون پخش شده اند و همگی با استقبال خوبی از سوی مخاطبان روبه روشده اند.

از کتاب هایی خواندنی تا سریال هایی دیدنی!

این روز ها دو سریال اقتباسی مستوران به کارگردانی مشترک سید جمال سید حاتمی و مسعود آب پرور و سریال یاغی به کارگردانی محمد کارت به ترتیب از شبکه خانگی و تلویزیون در حال پخش هستند.

هر دو سریال به فراخور رسانه ای که پخش آن ها را برعهده دارند با اقبال خوبی از سوی مخاطبان روبرو شده اند. کمتر از یکسال قبل هم سریال اقتباسی زخم کاری ساخته محمد حسین مهدویان توانست نظر ها را به سوی خود جلب کند، که در ادامه مروری داریم بر کم و کیف این سریال ها.

مستوران | منبع اقتباس: رمان مستوران نوشته محمد حنیف

از هفته پیش سریال مستوران به کارگردانی مسعود آب پرور و سید جمال سیدحاتمی روی آنتن شبکه یک رفت و تا به امروز پنج قسمت از آن پخش شده است. فیلمنامه این سریال به وسیله فائزه یارمحمدی و یزدان کاظمی، بر اساس رمان مستوران نوشته محمد حنیف، آماده شده. کتاب، سراغ حکایت های ایرانی رفته و فضای کلی آن در برگردان سریالی، حفظ شده است.

به گزارش فیلم نیوز؛ بر اساس قسمت های ابتدایی می توان نتیجه گرفت، مستوران تازه ترین اثر اقتباسی است که توانسته روایتی مجذوب نماینده از قصه های ایرانی با مولفه های اسلامی تحویل مخاطب دهد. این سریال با روایت محمدرضا سرشار به سبک یکی بود، یکی نبود آغاز می گردد و هر بار بخشی از قصه را برای مخاطب تعریف می نماید.

مستوران نشان داد اگر اجزای یک سریال درست چیده گردد، مخاطب ایرانی همچنان شیفته شنیدن قصه است. بویژه آن که سریال، خصوصیت حکایت های ایرانی که ترکیبی از واقعیت و خیال است را در خود دارد. مثل لوح سفید که رازی را بیان می نماید؛ سیمرغ و مسائلی از این دست.

هیچ بعید نیست بزودی شاهد خبر هایی مبنی بر پرفروش شدن رمان مستوران باشیم. این اتفاق یک نکته فرامتن هم دارد: سازمان هایی مثل اوج باید بیش از پیش سراغ مساله مغفول اقتباس بروند و زمینه این اتفاق مهم را فراهم نمایند.

یاغی | منبع اقتباس: رمان سالتو نوشته مهدی افروز منش

مهدی افروش منش رمانی دارد به نام سالتو که وقتی محمد کارت آن را خواند، احساس کرد می تواند تبدیل به سریالی مجذوب نماینده گردد. کارت به همراه پدرام پورامیری و حسین دوماری فیلمنامه سریال را نوشتند و حاصل آن شده یاغی.

این سریال که به وسیله پلتفرم فیلیمو پخش می گردد، از همان قسمت نخست توانست مورد توجه قرار بگیرد و حالا مهم ترین سریال خانگی لقب دارد. طبق آمار رسمی، پس از موفقیت یاغی رمان سالتو هم در فهرست پرفروش ترین کتاب های فیدیبو قرار گرفته. ویژگی مهم رمان و سریال، برخوداری از شخصیت قهرمان و ضد قهرمان و نیز مساله ای به نام امید و کوشش است.

این خصوصیات همان چیزی است که ذائقه مخاطب ایرانی طلب می نماید. طبعا کارگردانی خوب و بازی های درخشان، عوامل دیگری هستند که یاغی را محبوب نموده و رمان سالتو را در کانوان توجه قرار داده است. تا به امروز شش قسمت از سریال توزیع شده که مقدار رضایت 99 درصدی و حجم بالای نظرات مثبت مخاطبان را به خود دیده. این اتفاق اهمیت اقتباس را یادآور می گردد

زخم کاری | منبع اقتباس : رمان بیست زخم کاری نوشته محمود حسینی زاد

موفقیت سریال زخم کاری گواه دیگری است بر این که اقتباس می تواند معجزه کند! محمد حسین مهدویان این سریال را بر اساس رمان بیست زخم کاری محمود حسینی زاد ساخت که در فیلیمو منتشر شد و توانست رکورد مقدار دیدن را بشکند.

دستاورد دیگر سریال، بالا رفتن فروش رمان بود که گواهی است دیگر از توان یاری آثار نمایشی به رمان ها. پیش تر به تفصیل درباره زخم کاری نوشتیم و خودتان از جریانی که این سریال در جامعه ایجاد کرد، اطلاع دارید.

منبع: فرادید

به "از کتاب هایی خواندنی تا سریال هایی دیدنی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کتاب هایی خواندنی تا سریال هایی دیدنی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید