اردوغان: هیچ کشوری نباید در خرید تجهیزات دفاعی ما دخالت کند

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به سوال شبکه آمریکایی که آیا باز هم از روسیه سامانه دفاعی می خرید گفت، هیچ کشوری در هیچ سطحی نباید و نمی تواند در خرید تجهیزات دفاعی ما مداخله کند.

اردوغان: هیچ کشوری نباید در خرید تجهیزات دفاعی ما دخالت کند

به گزارش گروه بین الملل نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مصاحبه با شبکه سی بی اس آمریکا از تصمیم آنکارا برای خرید بیشتر سامانه دفاعی اس-400 از مسکو اطلاع داد.

اردوغان در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا ترکیه میخواهد سامانه های دیگری از روسیه خریداری کند گفت: در آینده هیچ کس نمی تواند در اینکه ما می خواهیم چه سامانه های دفاعی بخریم دخالت کند هیچ کشوری و در هیچ سطحی. هیچ کس نباید مداخله کند و فقط این ما هستیم که درباره آن تصمیم می گیریم. و بله ما قصد داریم باز هم سامانه اس-400 بخریم.

رئیس جمهوری ترکیه اضافه نمود، من همه چیز را به رئیس جمهور آمریکا شرح دادم ما تصمیم گرفته بودیم جنگنده های اف-35 بخریم و 1.4 میلیارد دلار هم پرداخت کردیم. ما بعلاوه درخواست کردیم تا سامانه دفاع هوایی پاتریوت بخریم اما این درخواستها رد شد. شما به ما پاتریوف ندادید بنابراین ما تجهیزات دفاعی خود را از کشورهای دیگر می خریم. هیچ کس هم نمیتواند در آن دخالت کند.

براساس گزارش خبرگزاری تاس، رجب طیب اردوغان ادامه داد، من مطئنم که دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا و ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو هر دو با موضع وی موافق هستند.

اردوغان در پاسخ به این سوال که آیا بعد از این(خرید تجهیزات دفاعی از روسیه) آمریکا می تواند به آنکارا اعتماد کند هم گفت: این پاسخ من است؛ چه کسی تهدیدهای امنیتی ما را پاسخ می دهد؟ ما چه تدابیری در قبال خطرات امنیتی باید اتخاذ کنیم؟ آیا باید منتظر انتقال تجهیزات برای دفاع از خود از کشوری باشیم که درخواستهای ما را رد نموده است؟

آمریکا و ترکیه طی چند سال گذشته بر سر مسائل مختلف از جمله خرید همزمان جنگنده های اف-35 و سامانه موشکی اس-400 اختلاف داشته اند. آمریکا بر این باور است که سامانه دفاع موشکی اس 400 روسیه امنیت جنگنده های اف-35 را به خطر می اندازد.

آمریکا ادعا می نماید که سیستم دفاعی اس-400 با استانداردهای ناتو ناسازگار است.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "اردوغان: هیچ کشوری نباید در خرید تجهیزات دفاعی ما دخالت کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: هیچ کشوری نباید در خرید تجهیزات دفاعی ما دخالت کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید