خبرنگاران خروج رسمی آمریکا از پیمان آسمان های باز

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، تهران - خبرنگاران - آمریکا از امروز رسما از پیمان آسمان های باز خارج می گردد، پیمانی که دونالد ترامپ در خرداد ماه گذشته تصمیم به خروج از آن گرفت و اکنون جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا به خارج شدن آمریکا از این پیمان به دولت در شرف رفتن ترامپ نسبت به افزایش تنش ها در سطح بین الملل هشدار می دهد.

خبرنگاران خروج رسمی آمریکا از پیمان آسمان های باز

به گزارش روز یکشنبه نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، خبرگزاری ایتارتاس با انتشار این خبر نوشت: ترامپ در یک خرداد 1399 بطور یکجانبه تصمیم به خروج آمریکا از پیمان آسمان باز کرد و مایک پمپئو وزیر خارجه دولت ترامپ نیز در یادداشتی بیان کرد خروج آمریکا از این پیمان در 22ماه نوامبر(دوم آذرماه) عملی خواهد شد.

معاهده آسمان های باز توافقنامه ای بین 34 کشور دنیا است که سال 2002میلادی به امضا رسید و به اجازه پرواز هواپیماهای تجسسی بر فراز مناطق کشورهای عضو این معاهده ارتباط می یابد. گفته می گردد این پیمان، یکی از عظیم ترین کوشش های بین المللی برای هرچه شفاف تر کردن فعالیت های نظامی است.

ایتارتاس در ادامه نوشت: این درحالی است که جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا گفته است تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از این پیمان چیز جز افزودن بر تنش ها میان غرب با روسیه به دنبال ندارد.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه پیش تر بیان کرد که مسکو از شرکای خود در این معاهده می خواهد تا در مورد عدم به اشتراک گذاردن اطلاعات پروازی با ایالات متحده، ضمانت های قانونی ارائه نمایند.

با وجود اختلافات راهبردی میان روسیه و آمریکا؛ انگلیس، فرانسه و آلمان همچنان بر پایبندی خود به این معاهده تأکید می نمایند.

*1302**

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران خروج رسمی آمریکا از پیمان آسمان های باز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خروج رسمی آمریکا از پیمان آسمان های باز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید