گود کشتی زینل خان اسفراین ظرفیت ثبت جهانی دارد

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: گود کشتی زینل خان اسفراین ظرفیت ثبت جهانی را دارد.

گود کشتی زینل خان اسفراین ظرفیت ثبت جهانی دارد

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال عزت الله ضرغامی، 15 شهریورماه، در حاشیه بازدید از گود کشتی زینل خان اظهار کرد: این استادیوم ورزشی ده ها سال است که فعال بوده و هر ساله روز 14 فروردین محل حضور تعداد خیلی زیادی از دیدنگران است.

وی اضافه کرد: دیدنگرانی که در این استادیوم حضور پیدا می نمایند بعد از بازی پرسپولس - استقلال، بیشترین تعداد را دارد.

ضرغامی ادامه داد: در مسابقات کشتی که در این گود برگزار می گردد اخلاق پهلوانی وجود دارد و در نوع خود بی نظیر است و هر ایرانی باید در برنامه گردشگری خود یک بار سفر به اسفراین و دیدنی کشتی باچوخه در فروردین ماه را بگنجاند.

وزیر میراث فرهنگی اعلام کرد: امکانات این گود خیلی کم است اما مردم به صورت خودجوش برای دیدن در این محل حضور می یابند.

وی تاکید نمود: ایران مهد فرهنگ ملموس و غیرملموس است.

به گزارش ایسنا، گود زینل خان یک استادیوم طبیعی برای کشتی با چوخه در اسفراین است که سالانه صدها کشتی گیر از تمامی استان های ایران میهمان آن هستند و هزاران نفر هرساله 14 فروردین در استادیوم 20000 نفری زینال خان حضور می یابند.

در این استادیوم ابتدا جایگاه دیدنگران وجود نداشت ولی بعدها با توجه به استقبال و علاقه مردم به ورزش سنتی چوخه، جایگاه دیدنگران ساخته شد. این استادیوم در حال حاضر حدود 20 هزار نفر ظرفیت دارد و همه ساله خصوصاً در روز 14 فروردین مردم علاقه مند را برای دیدنی رقابت های چوخه کاران به این محل می کشاند.

منبع: دنیای سفر

به "گود کشتی زینل خان اسفراین ظرفیت ثبت جهانی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گود کشتی زینل خان اسفراین ظرفیت ثبت جهانی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید