کاهش خشونت و صلح افغانستان محور ملاقات خلیلزاد با وزیر خارجه ازبکستان

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، نماینده ویژه آمریکا و وزیر امور خارجه ازبکستان طی دیداری در واشنگتن به اهمیت فوری کاهش خشونت ها در افغانستان تاکید کردند.

کاهش خشونت و صلح افغانستان محور ملاقات خلیلزاد با وزیر خارجه ازبکستان

به گزارش دفتر منطقه ای نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان و عبدالعزیز کاملوف وزیرامور خارجه ازبکستان طی ملاقاتی در واشنگتن درباره بن بست فرایند صلح و کاهش خشونت ها در افغانستان گفت وگو کردند.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی نقد و بررسی کالاهای دیجیتال بخوانید. (کلیک کنید)

خلیلزاد در توئیترش نوشت که دو طرف در واشنگتن درباره اهمیت فوری کاهش خشونت ها در افغانستان و نقش کشورهای منطقه در فرایند صلح این کشور صحبت کردند.

وی اضافه نمود که گسترش توسعه و روابط تجاری نیز از دیگر موضوعات مورد بحث بوده است.

نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان همچنین اعلام کرد که در این ملاقات درباره برگزاری نشست چهارجانبه نمایندگان آمریکا، ازبکستان، پاکستان و افغانستان نیز گفت وگو نموده است.

خلیلزاد در تیرماه نیز طی سفر به ازبکستان ضمن کوشش برای کسب حمایت سران کشورهای آسیای مرکزی از فرایند صلح طالبان و دولت افغانستان، وعده سرمایه گذاری در منطقه را مطرح نموده بود.

ازبکستان: صلح در افغانستان زمینه اتصال آسیای مرکزی و جنوبی را فراهم می نماید

پیش از این نیز وزیر خارجه ازبکستان گفته بود که کشورش برای ایجای فضای مساعد جهت میزبانی از مذاکرات دولت افغانستان و طالبان آماده است.

طی سالهای اخیر بویژه از زمان شروع مذاکرات رسمی و مستقیم آمریکا و طالبان، قطر همیشه میزبان گفت وگوها بوده است و این کشور اکنون نیز از مذاکرات بین الافغانی نیز میزبانی می نماید.

دولت افغانستان بارها کوشش کرد تا میزبانی مذاکرات را از انحصار قطر درآورد و آلمان و یا نروژ را به عنوان کشور برگزار کننده گفت وگوهای صلح همیشه پیشنهاد نموده است اما پافشاری طالبان سبب شد تا قطر بار دیگر به عنوان میزبان مذاکرات باقی بماند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "کاهش خشونت و صلح افغانستان محور ملاقات خلیلزاد با وزیر خارجه ازبکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش خشونت و صلح افغانستان محور ملاقات خلیلزاد با وزیر خارجه ازبکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید