چند مکان فوق العاده برای تماشا شفق قطبی

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، شفق قطبی یکی از تماشای ترین و شگفت انگیز ترین رویداد های طبیعی است که کمتر کسی در دنیا پیروز به تماشا آنها می گردد.

چند مکان فوق العاده برای تماشا شفق قطبی

هرساله عکاسان و گردشگران مشتاق برای ثبت و مشاهده این پدیده به منطقه ها قطبی سفر می نمایند. در پدیده شفق قطبی که به وسیله اثر متقابل ذره های باردار خورشیدی بر اتم های موجود در اتمسفر رخ می دهد، نوارهای نورانی متمایل به رنگ قرمز و سبز در آسمان شب ظهور می نمایند. بیشترین امکان وقوع شفق قطبی نزدیک به قطب های مغناطیسی شمال و جنوب کره زمین است و وجه تسمیه آن هم به همین دلیل است.

برترین زمان برای تماشا شفق قطبی

با اینکه برترین زمان برای تماشا شفق قطبی شمالی بین ماه های سپتامبر تا آپریل است، ولی برترین زمان برای تماشا شفق قطبی جنوبی بین مارچ تا سپتامبر است. اگر شفق قطبی شمالی در سال های اخیر قوی بوده باشند و درخشش زیادی داشته باشند، در نتیجه مشاهده شفق قطبی جنوبی هم آسان تر خواهد بود. اگر نورها در شمال قدرتمند باشند، در جنوب هم قدرتمند خواهند بود.

نیوزیلند یکی از برترین مکان ها برای تماشا شفق قطبی است

برترین مکان ها برای تماشا شفق قطبی

- آلاسکا

اگر شما می خواهید شفق شمالی را ببینید آلاسکا مکان خوبی برای بازدید است. آلاسکا می تواند ساده ترین گزینه باشد؛ نزدیک به قطب شمال واقع شده و نسبت به حمل و نقل در جنوب مناسب است. بسته به اینکه از کجا آمده اید فاصله های متغییر اند. اجازه ندهید موقعیت نادرست آن شما را بترساند، آلاسکا مکان مهمی برای هر کسی است که در پی یک نگاه اجمالی از شبی شگفت انگیز است، می باشد.

در واقع سه مکان در آلاسکا وجود دارد که برای تماشای نور سبز درخشان شفق شمالی عالی هستند: انکوریج، فربنکس و محدوده بروکز. ساده ترین و قابل دسترس ترین آنها احتمالا انکوریج است، که به راحتی با پرواز به آن کشور قابل دسترسی است.

عکس های شفق فطبی

- نیوزیلند و تنامانی

نیوزیلند یکی از برترین مکان ها برای تماشا شفق قطبی است. جزیره استیوارت، پارک ملی کوه کوک در جزیره جنوبی و ناحیه ساحلی کتلینز همگی جاهایی فوق العاده برای مشاهده شفق قطبی هستند. استرالیا هم گزینه دیگری است، ولی تنها جزیره تنامانی و نه سرزمین اصلی استرالیا. شهر هوبارت در تنامانی نمونه ای خوب از سرزمینی به غیر از آنتارکتیک است که شفق قطبی را می توان در حین افزایش فعالیت ژئومغناطیسی مشاهده کرد.

برترین زمان برای تماشا شفق قطبی جنوبی بین مارچ تا سپتامبر است

- جزیره جورجیای جنوبی

جای تعجب ندارد که نام این سرزمین کوچک را نشنیده باشید. جزیره جورجیای جنوبی، قلمروی از کشور بریتانیا در خارج از مرزهای آن است که تقریباً در 3200 کیلومتری شرق آرژانتین واقع شده است. این منطقه حتی از جزایر فالکلند هم دورافتاده تر است، ولی عطش فزاینده کشتی های ماجراجویی آن را قابل دسترس نموده است. کشتی های گردشگری لوکس تورهایی مسافرتی به جورجیای جنوبی ارائه می نمایند.

تصاویر شفق قطبی

- آنتارکتیکا

لازم نیست حتماً ستاره شناس باشید که بدانید برای تماشا نورهای شمالی باید به شمال سفر کنید (نروژ، فنلاند، سوئد و ایسلند برترین کشورها برای تماشا شفق قطبی شمالی هستند)، بنابراین جای تعجب ندارد که برای تماشا نورهای جنوبی هم باید به جنوب مسافرت کنید.

آنتارکتیکا، قاره ای که 20 درصد منطقه آنتارکتیک در نیم کره جنوبی را پوشش می دهد و ساکنین دائمی ندارد، جنوبی ترین نقطه ممکن است. شرکت های کشتیرانی مسافرتی زیادی هستند که تور آنتارکتیکا برای تماشا شفق قطبی ارائه می دهند، ولی متأسفانه چندان مقرون به صرفه نیستند.

برترین زمان برای تماشا شفق قطبی شمالی بین ماه های سپتامبر تا آپریل است

-آرژانتین

اوسوایا (جنوبی ترین شهر دنیا) نسبت به تنامانی، جورجیای جنوبی و جزیره استیوارت به مدار آنتارکتیک نزدیک تر است، و همین آن را تبدیل به مکانی نسبتاً خوب برای تماشا شفق قطبی جنوبی نموده است. در ماه های تاریک تر، خورشید تا 17 ساعت در روز ناپدید می گردد و بنابراین تماشا شفق قطبی آسان تر خواهد بود. ولی این بخش آرژانتین در معرض دوره های طولانی مدت، شرایط بد آب و هوایی واقع شده است، بنابراین پیش از سفر حتماً باید شرایط آب و هوا را آنالیز کرد.

-جزایر فالکلند

اخیراً مطالعه ای به وسیله ستاره شناسان نشان داده که جزایر فالکلند یکی از مکان های بسیار خوب برای تماشا شفق قطبی است. مسلماً رفتن به آن آسان تر از سفر به آنتارکتیکا است (هر چند این هم یکی از گرانقیمت ترین مسافرت های شما خواهد بود)، و دوره شفق قطبی از ماه آپریل تا آگوست طول می کشد. به وسیله شیلی و آرژانتین می توان سفر هوایی به جزایر فالکلند داشت، ولی کشتی های گردشگری زیادی هم تورهای سفر به این جزایر را ارائه می دهند.

منبع: گردشبان

به "چند مکان فوق العاده برای تماشا شفق قطبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند مکان فوق العاده برای تماشا شفق قطبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید