وعده سرپرست معاونت مسکن وساختمان محقق نشد

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، درحالی که براساس اظهارات اخیرسرپرست معاونت مسکن وساختمان مقررشده بود که تمامی پروانه های اشتغال به کارشرکتهای حقوقی مهندسی، از 26 شهریور صادرشود، اما ازقرارمعلوم چنین وعده ای صرفا برای پروانه های قدیمی بوده است، وشرکتهای جدید مهندسی حقوقی برای دریافت پروانه خود کماکان به روال قبل می بایست درصف انتظارباشند.

وعده سرپرست معاونت مسکن وساختمان محقق نشد

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال طی هفته های اخیر، شماری از مهندسان شرکت های حقوقی با تجمع دربرابرساختمان وزارت راه، نسبت به تعلل وزارت راه درامضای پروانه شرکت های حقوقی اعتراض کردند.

به دنبال این امر، سرپرست معاونت مسکن وساختمان با تایید تأخیر در روند صدور پروانه ساختمانی شرکت های حقوقی، وعده داد تمامی پروانه ها تا روز سه شنبه 26 شهریور صادر می شود. اما از قرارمعلوم این اتفاق فقط برای پروانه های قدیمی بوده و شرکت های حقوقی که جدیدا درخواست تغییرات و تمدید صدورپروانه اشتغال به کارخود را می دهند کماکان طبق نامه جدید دفترتوسعه خدمات مهندسی کنترل شده و می بایست درصف انتظار باشند.

پیش ازاین روال صدورپروانه ها شرکت های حقوقی دراختیارادارات کل راه وشهرسازی سراسر استان ها بوده است، این امر درحالی است که ناگهان و طی یک تصمیم غیرمنتظره و بدون فراهم شدن زیرساخت های مناسب، این مهم ازسوی این اداره سلب و به دفترتوسعه مهندسی ساختان تفویض شد واین دفترنیز مدارکی خارج ازمقررات ملی اخذ وکنترل های مضاعف را انجام می دهد.

گفتنی است، معاونت پیشین مسکن وساختمان با ارسال نامه ای به مدیرکل محترم راه وشهرسازی استان ها این مهم را به دفترتوسعه مهندسی ساختمان واگذار کرد. بسیاری از مهندسان براین باورند که اساسا تغییرروال بررسی صلاحیت شرکتها بدون دستور وزیر و تایید هیات وزیران میسرن یست.

درهمین حال گفته می شود این تفویق اختیار در حالی اجرا شده است که پرسنل مستقر در دفتر توسعه مهندسی ساختمان به هیچ وجه نسبت به حجم شرکت های حقوقی تناسبی ندارد. به طوری که درحالی که حجم تمامی شرکت های حقوقی در سراسر کشور حدود چهار هزار فقره است، با احتساب مهندسان شاغل دراین شرکت ها، می توان گفت که حدود 40 هزار مهندس حقوقی باید توسط 5 تا 6 کارمند مستقر دردفتر توسعه مهندسی ساختمان بررسی شود، که این امرعملا امکان پذیر نیست.

به گفته مهندسان با توجه به بالا بودن میزان مراجعات شرکت های حقوقی به وزارت راه، این وزارتخانه باید برای تسهیل در امر صدور پروانه ها و عدم مشکل آفرینی برای شرکت های حقوقی که به نوعی کار آفرینان کشور هستند و باعث اشتغال ده ها هزار مهندسی شده اند اقدام کند. اما وزارت راه عکس این رویه را درپیش گرفته است به طوری که با قراردادن یک چک لیست خارج از موارد مورد نیاز در مقررات ملی و قانون نظام مهندسی به عنوان ملاک عمل سنجش کارآمدی مهندسان و صدور پروانه اشتغال شرکت های حقوقی، باعث زمان بر شدن فرآیند امضای پروانه اشتغال به کارشرکتهای حقوقی شده اند. نتیجه این سیکل معیوب بیکاری تعداد بسیاری از شرکت های خدمات مهندسی بوده و معطل ماندن کارمالکان و سازندگان دربخش مسکن وساختمان شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "وعده سرپرست معاونت مسکن وساختمان محقق نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده سرپرست معاونت مسکن وساختمان محقق نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید