هنگام آرام می گردد

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، پریسا نوری-خبرنگار: آرام سازی، ایجاد چشم انداز زیبا و ایمنی معابر و گذرگاه های اصلی شهر از طرح های در دست اقدام شهرداری های مناطق در ماه های اخیر است.

هنگام آرام می گردد

در تکه چهارم پایتخت هم قرار است خیابان هنگام که یکی از مبادی ورودی و پرتردد منطقه است و دو شریان اصلی پایتخت یعنی بزرگراه های شهید بابایی و رسالت را به هم وصل می نماید، به عنوان معبر نمونه و آرام منطقه معین گردد. از این رو مدیریت شهری منطقه در هفته های اخیر عزمش را جزم نموده تا از این خیابان که محله های اوقاف ، شمیران نو، نارمک، کوهک محصور شده و بورس انواع اصناف از صافکاری و دامداری تا مبل سازی است، معبری آرام و ایمن بسازد. بخشی از طرح آرام سازی خیابان هنگام که از آخرین روزهای سال گذشته کلید خورده در ضلع شمالی این خیابان یعنی تقاطع بزرگراه شهیدبابایی تا چهارراه استقلال در حال اجرا است، از آنجا که این معبر در محدوده ناحیه 7 شهرداری منطقه4 است با وحید دهستانی شهردار این ناحیه همراه شدیم تا از کم و کیف اجرای این طرح بیشتر بدانیم.

وحید دهستانی شهردار ناحیه 7 منطقه 4

  • ساماندهی خیابان با حمایت اصناف

تا چند سال پیش در جایی که اکنون بخش شمالی خیابان هنگام نامیده می گردد، انبوهی از درختان جنگلی قرار داشت و از این رو این خیابان حالا درست از وسط بوستان جنگلی لویزان عبور نموده و منظره حاشیه خیابان سرسبز و فرحبخش است. اما کمی پایین تر، بساط آشفته صافکاری ها و تعمیرکارهای خودرو که پیاده رو را تصرف نموده اند، چشم بینندگان را می آزارد. دهستانی درباره ساماندهی این معبر که به محور هنگام معروف است، می گوید: با توجه به تأکید شهردار منطقه برای جلب رضایت شهروندان در گام اول همراه معتمدان محله ، شورایاران و ائمه جماعات سراغ اصناف اطراف این محور رفته و طرح زیباسازی خیابان را در میان گذاشته و درخواست کردیم که برای رفع سدمعبر پیاده رو، جمع آوری تابلوهای غیرمجاز، حفظ پاکیزگی معبر و جدول ها و یکسان سازی پل ها با متریال و اندازه معین همکاری نمایند. خوشبختانه این پیشنهاد با استقبال اصناف روبه رو شده است. البته در بعضی موارد به اصنافی که همچنان پیاده رو را تصرف نموده یا ضایعات مغازه را در جوی ها خالی می نمایند و ... اخطاریه دادیم. او می افزاید: همچنین حذف نرده های حاشیه ای، خط کشی ویژه عابرپیاده و نصب تابلوهای ترافیکی در این معبر، تأمین روشنایی محور و ایمن سازی کنتور برق برای جلوگیری از سرقت کابل، ایجاد سرعتکاه ها و ... هم از جمله فعالیت هایی است که برای ایمنی و زیباسازی این محور صورت گرفته است.

  • برخورد قانونی با چوبدارها

اگر از خیابان هنگام در محدوده چهارراه استقلال عبور نموده باشید، حتما بوی نامطبوعی که به دلیل وجود آغل گوسفندان در گاراژها و باغ های آن حوالی است، مشامتان را آزرده است. همچنین در کنار خیابان یا سر چهارراه هم افراد چوب به دست را دیده اید که خریداران گوسفند را به این آغل ها هدایت می نمایند. این شواهد حاکی از این است که خرید و فروش گوسفند در اطراف چهارراه هنگام هم یکی دیگر از معضلات چندین ساله این خیابان است که باید ببینیم شهرداری چه تدابیری برای حل این معضل اندیشیده است. شهردار ناحیه 7 دراین باره می گوید: شهرداری سال هاست با این تخلف برخورد نموده و پرونده این تخلف را در مراجع قضایی پیگیری می نماید تا با پشتوانه قانون این معضل را رفع کند. البته در هفته های اخیر با گشت های مستمر مأموران انضباطی و خدمات شهری، حضور چوبدارها و متکدیانی که در گذشته اطراف چهارراه استقلال پرسه می زدند به مراتب کمرنگ تر از گذشته شده است. دهستانی درباره ترافیک خیابان هنگام در محدوده چهارراه استقلال نیز می گوید: چهارراه استقلال از چهارراه های مهم خیابان هنگام است که بیشتر ساعت ها ترافیک این محور سنگین است. از این رو از پلیس راهور درخواست نموده ایم چراغ این چهارراه مهم را هوشمند کند تا معضل ترافیک تا حدودی رفع گردد.

  • بهسازی محدوده میدان الغدیر

وجود بیمارستان الغدیر، بازار مبل دلاوران، ایستگاه آتش نشانی و پارکینگ اتوبوس های شرکت واحد در محدوده میدان الغدیر، این تقاطع را به یکی از نقاط مهم و شلوغ خیابان هنگام تبدیل نموده است. علاوه بر این وجود اغذیه فروشی های ضلع غربی این میدان علاوه بر دامن زدن به شلوغی در ساعت های ظهر و شب ، موجب آلودگی پیاده رو شده اند. شهردار ناحیه 7 درباره بهبود وضعیت این تقاطع می گوید: با بستن ورودی خیابان دلواری به خیابان هنگام جنوب که چند ماه پیش انجام شد، بخشی از بار ترافیکی این محور کم شده است، همچنین به اصناف آلاینده این معبر اعم از مبل سازی ها و اغذیه فروشی ها اخطار داده ایم. علاوه بر این حذف زواید فیزیکی و یکسان سازی پیاده رو، ترمیم کف پوش، مرمت و بهسازی جدول و میدان الغدیر، گستردن فرش گل در این محور و ... از فعالیت هایی است که برای زیباسازی این محدوده صورت گرفته است. دهستانی می افزاید: از آنجا که خیابان هنگام یکی از پرترددترین معابر منطقه است و دو شریان اصلی بزرگراهی پایتخت را به هم وصل می نماید، روان بودن ترافیک و ایمنی این معبر از اولویت های برنامه های شهرداری و به ویژه معاونت حمل و نقل و ترافیک منطقه است. از این رو مسائل ترافیکی این معبر به دقت پالایش و آنالیز و در آینده ای نزدیک رفع می گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "هنگام آرام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنگام آرام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید