محیط زیست نیازمند تحول

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، دولت سیزدهم در گام اول باید دریاچه ارومیه و اتفاقاتی را که پیرامون آن افتاد از لوث ناکارآمدی ها پاک کند. در مرحله بعد باید نظارتی دقیق بر تمام عملکردهای انجام شده داشته باشد و پس از آن به قید فوریت برنامه عملیاتی کارآمدی درباره احیای دریاچه ارومیه تهیه کند.

محیط زیست نیازمند تحول

این مساله مهم است که دولت سیزدهم باید از تمام کسانی که در موضوع دریاچه ارومیه مسوولیت داشتند پاسخ بخواهد.

این نکته که دولت یازدهم و دوازدهم با آزمون و خطا توانسته ظرفیتی را برای دولت آینده در خصوص احیای دریاچه ارومیه ایجاد کند از اساس، گزاره اشتباهی است. روش آزمون و خطا در خصوص مساله مهمی همانند دریاچه ارومیه به هیچ اسم پذیرفتنی نیست.

آزمون و خطا به این مفهوم است که نمی دانیم چه کاری انجام می دهیم ولی آن را براساس احتمالات انجام می دهیم! این استدلال چگونه می تواند ظرفیت ایجاد کند که این روزها مسوولان احیا ادعای آن را دارند؟ این نشانه ضعف مدیریتی است که با وجود پیشرفت این حجم از فناوری و توان و آگاهی و دانش داخلی برای ایجاد ظرفیت های لازم جهت راه حل متوسل به روش منسوخ و هزینه بر آزمون و خطا بشویم.

اصلا وقتی شخصی مسوولیت منابع پایه و طبیعی این سرزمین را به عهده دارد حق ندارد با آزمون وخطا پیش برود. بدیهی است که باید در این راه تمام مطالعات همه جانبه صورت بگیرد و براساس آن برترین تصمیم با ریسک کمتر و بازدهی بیشتر گرفته گردد.

آنچه بر همگان روشن است این که بدترین عملکرد دولت دوازدهم در حوزه محیط زیست بوده و این در حالی است که وقتی عمر دولت به سرانجام برسد و تصمیمی برای ارزیابی عملکردی دولت در این حوزه گرفته گردد به عمق فاجعه ای که در این زمینه ایجاد شده پی خواهیم برد. هر چند بدون این نظام ارزیابی هم تا حدودی این عملکرد عیان است.

این عملکرد آنقدر نامناسب بوده که بسیاری از فعالان محیط زیست انفعال دولت در بعضی از حوزه های محیط زیستی را جزو برترین عملکرد دولت در این زمینه می دانند.

اشتباه راهبردی که روسای جمهور آن را متوجه نشده اند این است که محیط زیست کشور به اسم بستر پیشرفت پایدار این سرزمین بیش از آن که احتیاج به سیاست ورزی و شعارزدگی و قلدری داشته باشد، احتیاجمند منطق است.

بعضی از دولت ها محیط زیست را به ابزاری برای سیاست بازی تبدیل نموده اند و به واسطه آن در پی منافع سیاسی خود بوده و برای بعضی دولت ها هم محیط زیست به نوعی زینت هیات دولت بوده است. به همین علت امروز بیشتر از هر زمان دیگری در زمینه محیط زیست کشور احتیاج به تحول داریم.

سمیه رفیعی - رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس / روزنامه نقد و بررسی کالاهای دیجیتال

منبع: جام جم آنلاین

به "محیط زیست نیازمند تحول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محیط زیست نیازمند تحول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید