سود منفی 40 درصد از سهامداران در تیر ماه!

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، پس از عبور شاخص کل بورس تهران از مرز یک میلیون واحدی در میانه خردادماه، حال شاخص سهام تنها 2 درصد تا عبور از مرز روانی 2 میلیون واحد فاصله دارد.

سود منفی 40 درصد از سهامداران در تیر ماه!

به این ترتیب در کمتر از 50 روز، حدود یک میلیون واحد به ارتفاع دماسنج تالار شیشه ای افزوده شده است. بیش از 50 درصد این رشد اما طی معاملات تیرماه رقم خورد. در این ماه ضمن رشد قیمت سهام، اما تورم کم سابقه نیز سرمایه گذاران را نقره داغ کرد.

به این ترتیب در حالی اولین ماه تابستان با رشد 3برابری تورم همراه شد که واقعیت های آماری نشان می دهد این سود نصیب همه سهامداران نشده است. سهام بعضی سرمایه گذاران از شاخص کل پیشی گرفت و حتی با بازده سه رقمی همراه شد و سهامدارانی هم بوده اند که با زیان روبرو شده اند. این در حالی است که یکی از دلایل اصلی هجوم بی سابقه صاحبان سرمایه برای اخذ کد بورسی و البته ورود تعجب برانگیز نقدینگی به گردونه معاملات تالار شیشه ای، افزایش تورم و بیم صاحبان نقدینگی از کاهش ارزش پول به دلیل رشد تورم بوده است. با وجود این از 454 نماد معامله شده در تیر ماه، 176 نماد معادل 40 درصد از تورم ماهانه جاماندند و متضرر شدند.

تورم کم سابقه تیرماه سرمایه گذاران بورس را هم نقره داغ نموده است. آنالیز های آماری حکایت از جاماندن 40 درصد سهامداران از تورم ماهانه دارد. بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه تیر 99 با رشد 3 برابری نسبت به خرداد به 4/ 6 درصد رسید؛ این رقم در 21 ماه گذشته بی سابقه ارزیابی شده است. میانگین بازده بورس تهران در نخستین ماه تابستان امسال به 51 درصد نزدیک شد؛ رقمی بی سابقه در طول تاریخ فعالیت این بازار؛ با این حال واقعیت های آماری نشان می دهد این سود نصیب همه سهامداران نشده است. در این میان بعضی سرمایه گذاران از شاخص کل پیشی دریافتد و حتی بازده سه رقمی را در سبد دارایی ها و پرتفوی خود مشاهده کردند اما سهامدارانی هم بوده اند که با زیان روبرو شده اند.

رشد سه برابری قیمت ها در تیر

یکی از دلایل اصلی هجوم بی سابقه صاحبان سرمایه برای اخذ کد بورسی و البته ورود تعجب برانگیز نقدینگی به گردونه معاملات تالار شیشه ای افزایش تورم و هراس صاحبان نقدینگی از کاهش ارزش پول بوده است. در این میان در تیرماه شاهد افزایش محسوس تورم بودیم. بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه تیر 1399 به 4/ 6 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 4/ 4 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 7/ 6 درصد و 3/ 6 درصد بوده است. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 5/ 6 درصد است که نسبت به ماه قبل، 5/ 4 واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 9/ 5 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 7/ 3 واحد درصد افزایش داشته است. اما چند درصد از سهامی که پناه صاحبان نقدینگی در تیرماه بودند، توانستند تورم این ماه را پوشش دهند؟

آنالیز ها نشان می دهد با وجود بازده مثبت 73 درصد از سهام بورسی و فرابورسی در اولین ماه تابستان، اما همه این شرکت ها نتوانستند تورم تیرماه را پوشش دهند. به این ترتیب از 454 نماد معامله شده در این ماه، 176 نماد معادل 39 درصد از تورم ماهانه جاماندند و از این منظر سهامداران این شرکت ها در تیرماه متضرر شدند. 31 درصد از این شرکت ها با وجود ثبت بازده مثبت در اولین ماه تابستان اما سودی کمتر از تورم ماهانه (4/ 6 درصد) از آن سهامداران خود کردند و از این رو نتوانستند در حفظ ارزش سرمایه خود پیروز عمل نمایند. ضمن آنکه 69 درصد از شرکت ها نیز با زیان روبرو شدند. در مجموع 176 شرکت مزبور با در نظر دریافت میزان تورم ماهانه بین صفر تا 31 درصد زیان به سهامداران خود تحمیل کردند. این سهام عمدتا در گروه های کوچک بازار جای گرفته اند.

گروه هایی که از ابتدای سال به ویژه تیرماه چندان مورد اقبال فعالان بازار قرار ندریافتد و بعضا با کاهش قیمت نیز روبرو شدند. بیشترین زیان ماهانه (با کسر تورم) در این میان به سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه اصفهان اختصاص پیدا کرد. غشصفا در حالی از ابتدای امسال روندی مثبت برای سهامداران خود رقم زده بود که از ابتدای تیرماه تغییر راستا داد و در اغلب روزهای معاملاتی با صف فروش روبرو شد. فاما دیگر بورسی بود که در ماه گذشته روندی نزولی را تجربه کرد و با کاهش قیمت 30 درصدی (با احتساب تورم) روبرو شد. سومین مقام در میان زیان ده ترین سهام در این لیست نیز به زمگسا اختصاص پیدا کرد.

برندگان تیرماه که بودند؟

در ماهی که گذشت 278 بنگاه بورس توانستند بازده بالاتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود نمایند و با کسر تورم 4/ 6 درصدی تیرماه، با رشدی بین 2/ 0 درصد تا 174 درصد همراه شدند. از همه گروه ها می توان در میان برندگان بورس تیرماه یافت اما عموما تمامی زیرمجموعه های گروه های عظیم کامودیتی محور سودی بیشتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود کردند. در این خصوص می توان به گروه فرآورده های نفتی اشاره نمود که با احتساب تورم، تیرماه را با رشد بیش از 95 درصدی به سرانجام رساندند.

در میان زیرمجموعه های این گروه، پالایش نفت اصفهان بیشترین سود را (5/ 116 درصد) از آن سهامداران خود کرد. پالایش نفت تهران از دیگر سهام زیرمجموعه گروه فرآورده های نفتی بود که تیرماه را با رشد 110 درصدی به سرانجام رساند.

زیرمجموعه های گروه خودرو و ساخت قطعات نیز در تیرماه درخشان ظاهر شدند و توانستند ضمن پوشش تورم، 92 درصد سود به سرمایه معامله گران خود اضافه نمایند. در این گروه نام شرکت های صنعتی نیرومحرکه، پارس خودرو و ایران خودرو بیش از سایرین می درخشد که به ترتیب با افزایش قیمت 5/ 129، 9/ 120 و 111 درصدی همراه شدند.

منبع: دنیای اقتصاد

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه اختصاصی بورس نقد و بررسی کالاهای دیجیتال بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "سود منفی 40 درصد از سهامداران در تیر ماه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود منفی 40 درصد از سهامداران در تیر ماه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید