روز جهانی آزادی رسانه با شعار فعالیت روزنامه نگاری بدون ترس

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، هرسال سوم ماه می (14 اردیبهشت) توسط یونسکو و با تصویب مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان روز جهانی آزادی رسانه نامگذاری شده است. نروژ رتبه اول آزادی رسانه ها را کسب کرد.

روز جهانی آزادی رسانه با شعار فعالیت روزنامه نگاری بدون ترس

یونسکو با شعار فعالیت روزنامه نگاری بدون ترس روز جهانی آزادی رسانه را گرامی داشت.

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، روز سوم ماه می / 14 اردیبهشت هرسال توسط یونسکو و با تصویب مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان روز جهانی آزادی رسانه نامگذاری شده است.

هر ساله در این روز، رسانه ها، فعالان و مقامات بر پایبندی به آزادی رسانه ها و فعالیت روزنامه نگاران و حفاظت از آن تاکید می کنند.

روز جهانی آزادی رسانه امسال در سایه شرایط غیرعادی کرونا گرامی داشته شد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد هم در پیامی به مناسبت روز جهانی آزادی رسانه، خبرهای جعلی مربوط به ویروس کرونا را شیوع گمراهی خطرناک توصیف کرد و خواستار مبارزه با آن شد.

سازمان غیردولتی گزارشگران بدون مرز هم از ورود حرفه روزنامه نگاری به مرحله سرنوشت ساز نوشت و گفت فضای روزنامه نگاری روزبه روز شاهد پیچیدگی های بیشتری است.

براساس آمار اتحادیه بین المللی روزنامه نگاران در سال گذشته میلادی، 95 روزنامه نگار هنگام فعالیت رسانه ای جان خود را از دست دادند.

همزمان اعلام شد که در دو ماه اخیر، 55 نفر از اعضای رسانه ها در 23 کشور به دلیل کرونا جان باخته اند.

همچنین بسیاری از سازمان های مدافع آزادی رسانه ها گفته اند برخی کشورهای جهان با سوء استفاده از شرایط کرونا، محدودیت های فعالیت های رسانه ها و روزنامه نگاران را افزایش داده اند. این موضوع حتی در اروپا نیز دیده می شود.

سازمان غیردولتی گزارشگران بدون مرز نیز فهرست جدید کشورهای جهان را از نظر آزادی رسانه ها منتشر کرد. در این فهرست برای چهارمین سال متوالی، نروژ در جایگاه نخست قرار گرفت.

براساس این رتبه بندی، کشورهای نروژ، فنلاند و دانمارک به ترتیب بهترین شرایط را در شاخص های آزادی رسانه ها دارند.

در مقابل، 5 کشور ویتنام، جیبوتی، اریتره، ترکمنستان و کره شمالی در این فهرست بدترین شرایط را دارند و در رتبه های 175 تا 180 این فهرست است.

در این رتبه بندی به ایران رتبه 173 داده شده است.

رتبه برخی دیگر از کشورها اینگونه است:

لبنان 102، افغانستان 122، روسیه 149، ترکیه 154، عراق 162، عربستان سعودی 170، سوریه 174 و چین 177

--

--

منبع: عصر ایران

به "روز جهانی آزادی رسانه با شعار فعالیت روزنامه نگاری بدون ترس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز جهانی آزادی رسانه با شعار فعالیت روزنامه نگاری بدون ترس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید