روزشمار: 8 مرداد؛ روز جهانی ببر

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، بیست و نهم ژوئیه به عنوان روز جهانی ببر نام گذاری شده است. این روز هم به عنوان یک جشن جهانی و هم به منظور افزایش آگاهی عمومی نسبت به اهمیت حفظ این گربه سان زیبا مشخص شده است.

روزشمار: 8 مرداد؛ روز جهانی ببر

مقالات مرتبط:

ببر احتیاج به زیستگاه های وسیع و پیوسته دارد و کمتر می تواند در زیستگاه های جزیره ای، پراکنده و کوچک زندگی کند. علاوه بر اینکه زیستگاه های کوچک خطر تقابل با انسان و شکار غیر قانونی ببرها را افزایش می دهد.

ببر گوشت خواری است با مقدار بزرگ و طول بدن آن تا 290 سانتی متر و دم آن تا 110 سانتی متر و وزن آن تا 320 کیلوگرم است. نیرومندترین و درنده ترین پستاندار گوشت خوار جهان و از تیره گربه سانان است. ببر، تا حدود 200 سال پیش، در بیشتر جاهای آسیا وجود داشت، اما شکار بی رویه و از بین رفتن زیستگاه های طبیعی آن به دست انسان، نسل این جانور را در بسیاری از منطقه ها آسیا از بین برد. ببر جانور مقاومی است و توان سازش با شرایط محیطی گوناگون را دارد.

در حال حاضر بیش از هر زمانی ببرها در سراسر جهان به انقراض نزدیک شده اند، بیش از 97 درصد جمعیت ببر در جهان از بین رفته است و بسیاری از زیرگونه های ببر منقرض شده اند.

روز بین المللی ببر سالانه در 29 ژوئیه برگزار می گردد که در واقع جشنی است که لزوم حفاظت از ببرها را یادآور می گردد. برای اولین بار در 29 ژوئیه سال 2010 در اجلاسی در سن پترزبورگ این روز به عنوان روز جهانی ببر انتخاب شد. انتخاب این روز به این علت بود که خطر انقراض این گونه جانوری احساس می شد. در این نشست، ایده دو برابر شدن تعداد ببرها تا سال 2022 مطرح شد که در آن موقع غیرواقعی به نظر می رسید اما نتایج تحقیقات نو حاکی از آن است که دستیابی به این هدف امکان پذیر بوده و بعید نیست.

بسیاری از سازمان های رفاه حیوانات متعهد به یاری به حفظ این حیوانات شدند و هنوز هم کوشش به جمع آوری پول برای حفظ این موجودات صورت می گیرد. هدف از روز ببر ترویج حفاظت و توسعه زیستگاه های ببر وحشی و به دست آوردن حمایت به وسیله آگاهی برای حفاظت از ببرها است.

در روز جهانی ببر افراد در کشورهای مختلف چهره های خود را به شکل ببر رنگ آمیزی می نمایند.

گونه های به جای مانده ببر در جهان

ببر سیبری (Siberian Tigers) که به عنوان ببر آمور یا ببر شمال شرق چین نیز شناخته می گردد. ببر (Bengal tigers)، ببر هندوچین (Indochinese tigers)، ببر مالایا (Malayan tigers)، ببر سوماترایی (Sumatran tigers) و ببر جنوب چین (South China tigers)

گونه های منقرض شده ببر

ببر بالی (Bali tigers)، ببر خزر (Caspian tigers)، ببر جاوان (javan tigers)

در همین روز:

  • روز بزرگداشت عارف شهید شیخ شهاب الدین سهروردی معروف به شیخ اشراق
  • وقوع زلزله شدید در شهرهای خراسان و مازندران (1349 شمسی)
  • پیروزی قیام ضد سلطنتی ملت فرانسه برضد شارل دهم پادشاه فرانسه (1830 میلادی)
  • شروع کنفرانس صلح پاریس (1946 میلادی)
  • اولین حضور ورزشکاران ایران در المپیک جهانی در لندن (1948 میلادی)
  • روز استقلال کشور لیتوانی از اتحاد جماهیر شوروی سابق (1991 میلادی)
منبع: کجارو

به "روزشمار: 8 مرداد؛ روز جهانی ببر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزشمار: 8 مرداد؛ روز جهانی ببر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید