درباره غار باستانی کرفتو (کردستان)

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، در استان کردستان غاری طبیعی- دست کن وجود دارد که در ادوار مختلف جهت استفاده و سکونت انسان تغییر حالت داده و با معماری صخره ای در چهار طبقه در دل کوه حفر شده. آیا می دانید چه طور به این غار می توان رفت؟ به نظرتان این غار چه چیزهایی دارد که سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند و جزو آثار ملی به ثبت رسیده؟ در این مطلب از تاریخچه این غار، جاذبه هایش و... گفته ایم.

درباره غار باستانی کرفتو (کردستان)

غار کرفتو کجاست؟

کَرَفتو (به کردی: ئه شکه وتی که ره فتو، Eşkewti) نام یکی از غارهای مهم ایران و از بزرگترین غارهای باستانی ایران است. این غار در فاصله 70 کیلومتری شمال غرب شهر دیواندره و 90 کیلومتری شهر باستانی سقز، در نزدیکی روستای یوزش باش کندی، استان کردستان قرار گرفته است و از جاذبه های گردشگری این استان به شمار میرود. این غار در ارتفاعی بیش از 100 متر از سطح زمین قرار گرفته است که برای رسیدن به آن باید بیش از 180 پله را طی کرد. دالان طبیعی غار بیش از 600 متر و ارتفاع سقف آن از 1 تا 12 متر فرق دارد.

چرا غار کرفتو خاص است؟

در قسمت جلوی غار کرفتو، چهارطبقه معماری صخره ای و دست کن ایجاده شده. یکی از زیباترین بخش های معماری غار، طبقه سوم آن است. در این طبقه اتاق ها با دقت تراشیده و کنده شدند. فرم خاص سقف ها و تزئینات آن ها در پنجره ها و نورگیرهای اتاق ها نیز بسیار دیدنی است. کتیبه ای یونانی بر سر در یکی از اتاق های طبقه سوم این غار وجود دارد که از این غار به عنوان معبد هراکلس نام برده است. جمله این خانه هراکلس است، هر کس در آن وارد شود در امان است سر در آن کتیبه حک شده است. وجود این کتیبه سبب شده تا بعضی بر این عقیده باشند که احتمالا این غار مدتی به صورت موقت مورد سکونت سلوکیان قرار گرفته است. ستون فقرات غار، نزدیک به 750 متر طول دارد که در این مسیر پر پیچ و خم دهانه ها و دالان های گوناگونی منشعب می شود و به همین دلیل تا به امروز کسی قادر به شناسایی تمامی این مسیرها و تهیه نقشه کامل از آن نبوده است.

در غار کرفتو چه می بینیم؟

معماری غار

در معماری این غار علاوه بر ایجاد اتاق ها و راه روهای عبوری، سعی شده تا اتاق ها به هم مرتبط باشند. نورگیرهایی به سمت بیرون تعبیه شده اند و بر دیوارهای غار در بعضی از اتاق ها نقوشی به صورت مجزا از حیوانات، انسان و گیاه حکاکی شده است. به دلیل ریزش هایی که در اثر گذشت زمان در صخره های بیرونی در پیرامون دهانه ورودی، در مجموعه معماری صخره ای ایجاد شده است، تعداد اتاق ها و راهروهای موجود در کلیه طبقات به روشنی قابل تشخیص نیست. غار باستانی و زیبای کرفتو به سبب داشتن معماری منحصر به فرد و بی نظیر صخره ای همیشه مورد توجه بوده و با شماره 330 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

تاریخچه غار

با توجه به پژوهش های به عمل آمده، در دوران میان زیستی کرفتو در زیر آب بوده است و در اواخر این دوره ارتفاعات آن از آب خارج شده است. غار کرفتو از غارهای آهکی و طبیعی است که در ادوار مختلف تغییرات و دگرگونی های عمده و دخل و تصرفات بسیار در آن به وجود آمده است. در حال حاضر طول غار حدود 750 متر است و راه های فرعی متعددی از آن منشعب می شود. این غار در سال 1379 حدس شد و با بررسی های باستان شناختی در محوطه بیرون و داخل غار آثاری از دوران های مختلف به دست آمد. کشف تراشه ای سنگی در طبقه چهارم و محوطه بیرون غار می تواند نشانه ای از استفاده انسان ها در دوران پیش از تاریخ غار باشد. همچنین نمونه سفال ها و اشیای به دست آمده، ادامه سکونت انسان را در طول دوران تاریخی اشکانی و ساسانی و دوران اسلامی یعنی سده های ششم تا هشتم ه. ق مسجل می سازد. اقداماتی در طول سال های 1378 و 1379 انجام شده که شامل سامان دهی محوطه بیرون غار، پله بندی، سکوهای استراحت، پارکینگ، سرایداری، سرویس های بهداشتی و برق کشی غار است.

چه زمانی به غار کرفتو برویم؟

مـوقـعـیـت غار به گـونه ای است که به طـور کـلـی بادگـیـر نبوده و در زمـسـتان دامـنـه جـنـوبـی را نـمـی پـوشـانـد، در حـالـی که 500 مـتـر دورتـر و در جـنـوب خاوری، غار بادگـیـر بـوده و بـرف آن را کاملا مـی پـوشـانـد. به همین دلیل است که در زمـسـتان ها و هـنگام سـرما درون غار گـرم و در تابـسـتان به لحاظ کـوران باد غار خـنک می باشـد. در تورهای شلماش تا گراوان نقد و بررسی کالاهای دیجیتال می توانید از این جاذبه بازدید کنید.

در سفر به غار کرفتو چه چیزهایی با خود ببریم؟

به دلیل اینکه بخش هایی از زمین غار لیز است حتما کفشی با کفه مناسب به پا کنید. همراه داشتن چراغ قوه یا هدلمپ از موارد ضروری ورود به غار است. در طول مسیر حتما با توجه به تابلوهای راهنما حرکت کنید تا گم نشوید. یادتان باشد هیچ چیز از غار با خود برندارید و مواظب قندیل های غار باشید زیرا آن ها طی صدها سال تشکیل شده اند.

گردآوری و تنظیم: تحریریه نقد و بررسی کالاهای دیجیتال

لطفا در نشر دانسته های خود کوشا باشید.

برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.

منبع: دالاهو

به "درباره غار باستانی کرفتو (کردستان)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره غار باستانی کرفتو (کردستان)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید