خسارت مالی عربستان از جنگ یمن چقدر است؟

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، شبکه الجزیره به نقل از یک تحلیلگر، زیان های وارده به اقتصاد عربستان در نتیجه جنگ یمن که پنجمین سال خود را پشت سر می گذارد را برآورد کرد.

خسارت مالی عربستان از جنگ یمن چقدر است؟

به گزارش گروه بین الملل نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، علی حجازی نویسنده و تحلیلگر برجسته لبنانی معتقد است، عربستان در سطح تقابل با ایران نیست، زیرا حتی نتوانست بر حوثی ها پیروز شود و محمد بن سلمان ولی عهد سعودی در یمن در برابر یمنی های فقیر شکست خورد.

این تحلیلگر در اظهارات خود برای برنامه گفت وگو محور الاتجاه المعاکس شبکه تلویزیونی الجزیره شرح داد که خسارات عربستان سعودی در جنگ یمن حداقل 800 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

وی افزود: ذخایر ارزی ریاض از 787 میلیارد دلار در سال 2014 به 487 میلیارد دلار در سال 2017 کاهش یافته است ، همچنین مازاد تراز تجاری نیز در نیمه اول سال 2019 6.1 درصد معادل چهار میلیارد دلار کاهش داشته است.

این روزنامه نگار با بیان اینکه عربستان مجبور به استفاده بیشتر از ابزار بازار بدهی های عمومی شده است، گفت: بدهی عربستان در طول جنگ یمن از 91 به 149 میلیارد دلار افزایش یافت.

حجازی همچنین تاکید کرد: 500 پرونده ورشکستگی برای شرکت های بزرگ از جمله 382 شرکت مستقر در ریاض در دادگاه های سعودی تشکیل شده است، همچنین ریاضت اقتصادی برای خدمات عمومی در عربستان اعمال شده و تعداد زیادی از تجار و بازرگانان هم از این کشور رفته اند.

تحلیلگر لبنانی شرح داد: در عوض حوثی ها در جنگ، علیه عربستان سعودی فقط چند هزار دلار هزینه کرده اند.

وی تأکید کرد که هدف اصلی ائتلاف عربی که مدعی آزادسازی یمن است، در اختیار دریافت کنترل بنادر و سواحل عدن در جنوب این کشور است.

حجازی گفت: ایرانی که متهم به تقسیم یمن است، امارات گزینه تقسیم یمن به شمال و جنوب را به آن پیشنهاد داد، اما ایرانی ها با دعوت از اماراتی ها برای گفت وگو با حوثی ها به آن پاسخ دادند.

حملات ائتلاف سعودی به یمن به بهانه بازگرداندن قدرت به عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی و فراری یمن، از ششم مارس 2015 (ششم فرودین ماه سال 1394) آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس

به "خسارت مالی عربستان از جنگ یمن چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خسارت مالی عربستان از جنگ یمن چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید