خبرنگاران اتیوپی در نشست سد النهضه در آمریکا شرکت نمی کند

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، تهران - خبرنگاران - وزارت آب و انرژی اتیوپی روز چهارشنبه خاطرنشان کرد که در نشست سه گانه سد النهضه که قرار است فردا (پنجشنبه) در واشنگتن برگزار شود، شرکت نخواهد کرد.

خبرنگاران اتیوپی در نشست سد النهضه در آمریکا شرکت نمی کند

به گزارش خبرگزاری رسمی اتیوپی، وزارت آب و انرژی اتیوپی اضافه نمود: تیم مذاکره کننده اتیوپی در این نشست به خاطر اینکه کارهای کارشناسی، مشورت و رایزنی در داخل کشور به اتمام نرسیده است، شرکت نخواهد.

وزارت آب و انرژی اتیوپی توضیح بیشتری در این خصوص نداده است.

در همین رابطه، احمد حافظ سخنگوی وزارت خارجه مصر گفت: قاهره به فرایند مذاکره ای که زیر نظر آمریکا و بانک جهانی در حال انجام است پایبند است.

پیش تر مصر، اتیوپی و سودان در بیانیه مشترکی اعلام کرده بودند که در خصوص برنامه سد النهضه که شامل جدول زمانی مراحل آبگیری سد و سازو کار مربوط به نحوه آبگیری سد در دوره های کم آبی و خشکسالی است به توافق رسیدند.

سد النهضه بر روی رود نیل آبی در کشور اتیوپی و در 40 کیلومتری مرز سودان در حال ساخت است. ساخت سد به طور رسمی از سال 2011 آغاز شده و پیش بینی می شود سال 2020 ساخت آن به انتها رسیده و تا سال 2022 آبگیری شود.

این سد در منطقه بنی شانغولو واقع در نزدیکی مرزهای سودان و در 900 کیلومتری شمال غربی پایتخت اتیوپی، سازه ای است که قرار است بر روی رود نیل احداث شود و مصر آن را یک تهدید موجودیتی و اتیوپی یک فرصت برای جهش اقتصادی خود می داند.

از سوی دیگر این سد که در 20 کیلومتری سودان احداث می شود نه تنها موجب بروز آسیب به سودان نیست بلکه خارطوم حتی برای جبران کمبود برق خود نیز به ساخت این سد امید بسته است.

البته دولت مصر و سودان نیز طرح هایی برای احداث سدهای دیگر از جمله سد آسوان در مصر دارند که در این مرحله بیش از هرچیز احداث سد النهضه برای دو کشور دیگر مشکل آفرین شده است. چون سهم آبی مصر از رود نیل سالانه 55.5 میلیارد متر مکعب است و در مقابل 18 میلیارد متر مکعب نیز سهم آبی سودان از مجموع 84 میلیارد متر مکعب مجموع آب های رود نیل است و اکنون مصر خواهان آن است که در صورت پر شدن سد النهضه، آسیبی به سهم آبی این کشور وارد نشود.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران اتیوپی در نشست سد النهضه در آمریکا شرکت نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران اتیوپی در نشست سد النهضه در آمریکا شرکت نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید