بهبود شرایط اینترنت با افزایش ظرفیت شبکه ملی اطلاعات

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، نایب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: افزایش ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات ، شبکه بین الملل و همچنین ترغیب کاربران به استفاده از اینترنت ثابت، به بهبود شرایط شبکه در مقایسه با دو ماه گذشته منجر شده است.

بهبود شرایط اینترنت با افزایش ظرفیت شبکه ملی اطلاعات

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی نقد و بررسی کالاهای دیجیتال به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، سجاد بنابی نایب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: افزایش ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات ، شبکه بین الملل و همچنین ترغیب کاربران به استفاده از اینترنت ثابت، به بهبود شرایط شبکه در مقایسه با دو ماه گذشته منجر شده است.

وی افزود: مصرف اینترنت در ایام کرونا افزایش پیدا کرد و به دنبال آن، اینترنت با افت کیفیت روبه رو شد. چنانچه در حوزه موبایل، میانگین سرعت اینترنت از حدود 11 مگابیت برثانیه به پنج مگابیت برثانیه در کرونا هم رسید و در حوزه اینترنت ثابت هم مواردی ازجمله حضور افراد در منازل و همچنین ارائه بسته های رایگان، به افزایش ترافیک و افت کیفیت منجر شد.

نایب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت تصیح کرد: با استناد به آمار جهانی، رتبه اینترنت موبایل ایران را در ماه مارس سال 2020، به 79 از میان 141 کشور و رتبه اینترنت ثابت را به 153 از میان 176 کشور رساند که در مقایسه با ماه ژانویه، حاکی از افت 9 رتبه ای در اینترنت موبایل و سقوط 31 پله ای در اینترنت ثابت بود و البته اعتراض کاربران اینترنتی هم بر این موضوع صحه گذاشت که کیفیت شبکه اینترنت با کاهش روبرو شده است.

بنابی ادامه داد: طبق آخرین آمار منتشرشده در ماه می امسال میلادی، سرعت اینترنت موبایل به رتبه 67 رسیده که حاکی از صعود 3 رتبه ای نسبت به ماه ژانویه و صعودی 12 رتبه ای نسبت به ماه مارس است. در حوزه اینترنت ثابت، نیز رتبه ایران به 129 رسیده که اگرچه نسبت به ژانویه 2020، سقوطی 7 پله ای را تجربه نموده اما در مقایسه با ماه مارس، با 24 رتبه صعود روبرو شده است.

نایب رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: حجم مصرف داده از بهمن 98 تا فروردین 99 نزدیک به 100 درصد رشد داشت که سهم عمده این رشد متعلق به ترافیک و محتوای داخلی بود. این عدد اکنون نسبت به فروردین با 20 درصد کاهش روبرو شده که البته خیلی هم کم نشده و همچنان از بهمن ماه بیشتر است. اما در همین مدت چند اتفاق اساسی افتاد که در بهبود شرایط لایه دسترسی نقش داشت.

وی افزود: شرکت ارتباطات زیرساخت ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات را حدود 1.4 ترابیت برثانیه، معادل 1400 گیگابیت برثانیه و ظرفیت شبکه بین الملل کشور را حدود 50 درصد افزایش داد، در لایه دسترسی هم ظرفیت اپراتورهای ثابت یعنی مخابرات و FCP ها حدود 200 درصد رشد یافت. این افزایش ظرفیت باعث شد ما سعی کنیم رشد مصرف شبکه موبایل را تا حد زیادی کاهش داده و کاربران را به سمت استفاده از شبکه ثابت از جملهADSL، VDSL، FTTH و شبکه ثابت وایرلس TD-LTE ترغیب کنیم.

بنابی با اشاره به محدودیت فرکانسی توضیح داد: با توجه به اینکه فرکانس اپراتورها تا حد زیادی اشباع شده بود، مخصوصاً فرکانس های پایین که برای کیفیت مکالمه و پوشش ضروری است و نه انتقال داده، کوشش کردیم فضایی ایجاد کنیم که با ورود تکنولوژی VDSL توسط مخابرات و FCP های دیگر، مصرف کاربران را به سمت اینترنت ثابت ببریم.

منبع: خبرگزاری فارس

به "بهبود شرایط اینترنت با افزایش ظرفیت شبکه ملی اطلاعات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبود شرایط اینترنت با افزایش ظرفیت شبکه ملی اطلاعات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید