آذری جهرمی: شبکه ملی اطلاعات با اینترنت در تضاد نیست

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، وزیر ارتباطات گفت: این اشتباه است که فکر کنیم راه اندازی شبکه ملی اطلاعات قرار است اینترنت را مختل کند

آذری جهرمی: شبکه ملی اطلاعات با اینترنت در تضاد نیست

محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه هیات دولت در جمع نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، اضافه نمود: شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت اینترنت است و تضادی با اینترنت ندارد و این چیزی که در اذهان شکل گرفته که اگر شبکه ملی اطلاعات راه بیفتد اینترنت مختل می شود از اساس اشتباه است.

وی افزود: اختلال در دسترسی در رابطه با نسخه وب یکی از اپلیکیشن ها بود. بر اساس پیگیری هایی که در شرکت زیرساخت انجام دادند، تعیین شد که برای مدیریت ترافیک، بخشی از ترافیک را در سرورهای خدمات ابری آمازون منتقل می کردند که آمازون در خدمت رسانی به کاربران ایرانی بعضی از محدودیت ها را اعمال نموده بود که پس از پیگیری های لازم این مشکل حل شد. مساله عمومی تحت عنوان اختلال وجود ندارد.

وزیر ارتباطات درباره شباهت گوشی های رونمایی شده صاایران به یک شرکت چینی گفت: من هم این ماجرا را در شبکه های مجازی دیدم. اینکه فراوری صفر تا صد گوشی را خودمان در کشور داشته باشیم در حال حاضر ممکن نیست. در ابتدای راه، طبیعی است که با مدل های skd و ckd شروع نمایند و به مراحل بعدی برسند.

وی اضافه نمود: اگر این شرکت ها با یک شرکت خارجی به تفاهم رسیده باشند که خط فراوری را در داخل کشور راه اندازی نمایند برای فاز اول مثبت است و باید شکل بگیرد.

او درباره اپلیکیشن شاد اضافه نمود: حدود 8.5 میلیون نصب فعال در اپلیکیشن شاد وجود داد و 1.5 میلیون نفر استفاده مستمر دارند. متوسط استفاده از اپلیکیشن شاد برای هر کاربر حدود 150 کیلوبیت بر ثانیه است و این چیزی نیست که شبکه ما را دچار چالش کند. مجموعه ترافیکی که این اپلیکیشن مدیریت می نماید حدود 200 گیگابایت است بنابراین عددی نیست که ظرفیت 20 هزار گیگابیت شبکه را دچار مشکل کند.

جهرمی افزود: مسئله ربطی به پهنای باند ندارد. شبکه اینترنت کشور به تمام پیغام رسان ها پهنای باند می دهد و همین مسئله نشان می دهد که موضوع اصلی پهنای باند نیست. شاد اولین پیغام رسان ایرانی است که مدل های خارجی خود را پشت سر گذاشته و استفاده آن از واتس اپ هم بیشتر است. طبیعی است که چالش هایی به وجود بیاید.

او توضیح داد: نرم افزارهای این شبکه باید به روز رسانی شود. از همراه اول خواستیم که مرکز تماس راه بیندازند. سه اشکال عمده این است که نمی توانیم احراز هویت انجام دهیم که به سیستم سناد آموزش و پرورش برمی شود. موضوع دوم این است که شاد روی گوشی ها نصب نمی شود. دلیلش این است که طراحی اپلیکیشن شاد برای یک نسخه ای از اندروید به بعد است و تیم توسعه دهنده باید این را اصلاح کند چرا که بعضی از مردم گوشی های قدیمی با اندروید پایین دارند.

مشکل سوم کندی است که به سرورهای اپلیکیشن شاد برمی شود که بحث لبه تکنولوژی است. کار بسیار پر کوششی را در پیش گرفته اند و این که توانسته اند نرم افزاری مانند واتس اپ را پشت سر بگذارند به علت همین کوشش است. باید در این مسئله یاری کنیم و این کار را انجام می دهیم. ظرفیت مراکز داده ما در چهار استان اصلی شبکه ملی اطلاعات در مشهد تبریز، شیراز و تهران وجود دارد که می توانند سرورهایشان را به این مراکز منتقل نمایند.

جهرمی اعلام نمود: شخصا جلسه ای با تیم اجرایی این اپلیکیشن گذاشتم و از جزئیات کار با خبر شدم. ضمن این که اشکالاتی وجود دارد نباید از اقدامات خوب آن ها چشم پوشی کرد. اگر بخواهیم یک مسئول پیدا کنیم و گردن آن بیندازیم من حاضر هستم تقصیر من باشد. اما باید مشکل را رفع کنیم.

او درباره رایگان نبودن اینترنت شبکه شاد که در بعضی رسانه ها به آن اشاره شده است، اضافه نمود: درج میزان مصرف به منظور درج میزان هزینه نیست و شاد در تمامی آن ها رایگان است. اگر کسی شکایتی دارد می تواند با 195 آن را به اشتراک بگذارند. البته ما تا الان یک شکایت مستند هم دریافت نکردیم اما بعضی رسانه ها دوست دارند این مسئله را نشر دهند.

وزیر ارتباطات اشاره نمود: لیست 104 هزار نفره استاد دانشگاه در سراسر کشور توسط وزارت علوم، دانشگاه آزاد و دیگر مراکز به دست ما رسیده است که از این تعداد 46 هزار نفر برای استفاده از بسته رایگان هدیه وزارت ارتباطات درخواست داده اند که تقدیم شان می کنیم. کارهای مربوط به بخش اساتید کارش تمام شده و از 15 مهرماه بسته ها فعال می شود.

او درباره دانشجویان گفت: حدود 4 میلیون دانش آموز هستند که برای آموزش مجازی هزینه می نمایند. تصمیمی که با وزیر علوم گرفته ایم این است که تمامی یک هزار و 100 دانشگاه کشور به شبکه فیبر نوری متصل شوند تا هزینه آموزش رایگان شود. کارهای اجرایی در این خصوص را انجام داده ایم.

جهرمی با بیان این که وزارت ارتباطات در حال اجرا کارهای مربوط به ارائه تسهیلات لازم برای دریافت خدمات ابری برای آموزش مجازی دانشگاه ها است، گفت: بنا بود ابتدای مهر مسائل مربوط به تسهیلات مربوط به آموزش مجازی دانشجویان را اطلاع رسانی کنیم، اما از آن جایی که هنوز اطلاعات مناسبی در این زمینه از سوی وزارت علوم و دانشگاه ها به دست ما نرسیده است، نتوانستیم بسته را ارائه کنیم. در سه چهار روز آینده حتما جزئیات این بسته را نیز در اختیارشان قرار خواهیم داد. از دانشجویان بابت تاخیری که پیش آمده عذرخواهی می کنم.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "آذری جهرمی: شبکه ملی اطلاعات با اینترنت در تضاد نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آذری جهرمی: شبکه ملی اطلاعات با اینترنت در تضاد نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید