آبشار بل؛ طبیعت زیبای کردستان، عکس

به گزارش نقد و بررسی کالاهای دیجیتال، استان کردستان یکی از مناطق زیبای کشور با طبیعتی بکر است که هر نقطه از آن حال و هوای خاص خودش را دارد. یکی از مناطق دیدنی آبشار بل است، آبشاری زیبا و تماشایی که به عقیده کارشناسان دارای یکی از بهترین آب های قابل کشور در کشور است.

آبشار بل؛ طبیعت زیبای کردستان، عکس

آبشار بل کجاست؟

آبشار بل، در یکی از روستاهای منطقه اورامان کردستان و در نزدیکی مرز استان کرمانشاه، روستایی به نام بل واقع است. آب آبشار بل با حجم و فشار زیاد از شکاف کوهی بیرون می زند و چشم اندازی باشکوه را خلق می نماید.

سرچشمه آبشار بل از کجاست؟

سرچشمه آبشار بل، چشمه ای است که در محل و زبان کردی به نام کانی بل معروف است و احتمالا نام خود را از خدای آب بابلیان باستان که بل نام داشت گرفته است، در دو کیلومتری روستای هجیج و در فاصله کمی از دریاچه سد داریان واقع شده و آب آن پس از خروج از دل کوه، تشکیل آبشاری پر خروش داده و به دریاچه می ریزد.

محل خروج آب این چشمه از دل کوه شباهت بسیاری به دهانه یک غار که به علت ریزش مسدود شده باشد دارد. آب چشمه مذکور که از لحاظ کیفی جزء بهترین آب های معدنی جهان بوده و املاح آن از جمله نیترات، کلراید، فلوراید و سختی در حد استاندارد می باشد. این آب در راستا خود به رودخانه سیروان میریزد و سپس وارد خاک عراق میشود.

راه های دسترسی به آبشار بل:

برای رفتن به آبشار بل دو راستا وجود دارد

1- اول باید وارد سنندج شوید و بعد به سمت مریوان بروید و از سه راه حزب الله و از راستا دزلی به آبشار بل برسید.

2- از پاوه به روستای هجیج بروید و بعد از آنجا آبشار بل را خواهید دید.

منبع: گردشبان

به "آبشار بل؛ طبیعت زیبای کردستان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار بل؛ طبیعت زیبای کردستان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید